Ukraina armee - jõud, mida alahinnata ei maksa, kuigi ongi aastaid näljakuuril veetnud
Rajati see armee küll Nõukogude Armee väeosade riigistamisega Ukraina poolt, ja kannab punavägede pärandit nii heas kui halvas, aga rahvusvahelisel areenil näeme ukrainlasi ikka lääneliitlastega koos ja juba praegu elab Ukraina armee üle suuremat reformi.
See reform käivitati küll alles mullu, ehk suuremaid muutusi oleks me nägema pidanud järgnevatel aastatel, kuna kutsealuste armeekohustus kaotati ja Ukraina on asunud ehitama täielikult professionaalidest koosnevaid relvajõude. Üleeilsest on Ukraina staabiülemaks Mõhhailo Kutsõn, ülemjuhataja rollis on presidendi kt Oleksandr Turtšõnov, kes alles peavad ennast kehtestama oma uutes ametites.
Mõnes mõttes on isegi üllatav, et senises Ukraina armees pole lokkavast dedovštšinast palju teateid, samas kui ülejäänud endise NSV Liidu osad on nõukogude armeest saanud kaasa just laialuatusliku korruptsiooni. Ukraina luurestruktuurid igatahes puhtad ei ole, kui arvestada sellega, et siseministeeriumi jõud olid kunagi osalised ajakirjanik Georgi Gongadze mõrvamises, luureteenistus hilisema presideni Viktor Juštšenko mürgitamises dioksiiniga ja märulimiilitsa eriüksus Berkut korraldas nüüd massimõrva Iseseisvuse Väljakul Kiievis.
Ukraina armee ei sündinud ju puhtale lehele. 24. augustil 1991, vaevalt nädal pärast Moskva putši algust ja mõni pärv pärast selle nurjumist võttis Ukraina tollane ülemnõukogu vastu otsuse, mis allutas kõik Ukraina territooriumil olnud nõukogude väeüksused Ukraina riigile. 3. septembril 1991 alustas tööd Ukraina kaitseministeerium, 22. oktoobril riigistati ka kogu nõukogude armee varustus Ukrainas. Nii sai Ukraina esialgu enda kätte ühe suurimatest armeedest maailmas - 780 000 meest, 6500 tanki, 7000 soomukit, 1500 lahinglennukit, 350 laeva, 1272 tuumalõhkepead ja 2500 taktikalist tuumaraketti. Tuumarelvastusest küll Ukraina otsustas kohe loobuda.
1991. aastal võttis Ukraina üle kolme sõjaväringkonna varustuse, Kiievi, Karpaatia ja Odessa, koos 1. kaardiväearmee, 13. ja 38. armee, 6. kaardiväe tankiarmee ja 8. tankiarmee, ja Simferoopolis asuva 32. armeekorpusega, millest paljud loevad oma traditsioone nõukogudeaegsetest lahingutest eriti natside vastu) peale. Ja koostöö Venemaa armeega on olnud peaaegu lahutamatu. Ehk, kui isegi Eesti julgeolekustruktuurides on "kallutatud jõude," kes Venemaa kasuks töötavad, võib eeldada, et Ukraina armee on selliste, isiklikult Moskvaga sidemeid omavate ohvitseridega täis pikitud.
1992-1997 viidi Kiievi sõjaväeringkond üle Odessasse ja senine Odessa ringkond omakorda üle Donetskisse, loodi ka juurde 2. armee Odessas. Ja samal ajal on armee isikkoosseis ka järjest vähenenud, 2000. aastaks 300 000 mehe, nüüdseks alla 200 000 mehe peale. Kuid 2001. aasta armeereformiga lubatud investeeringutest said relvajõud tegelikult kätte vaid poole, ehk kuigi relvajõudude isikkoosseisu tuli järjest vähendada, jäid muud reformid poolikuks.
Ukraina armee on juba aastaid teinud koostööd ka NATO riikidega, eriti Poolaga, kuigi ekspresident Viktor Juštšenko kurss NATO-ga liitumisele president Viktor Janukovõtsi ajal takerdus. Kuid Iraagis teenisid Ukraina väeüksusid Poola vägede alluvuses. Ka Kosovos viibis Ukraina ja Poola ühispataljon. 1992. aastast alates on 30 000 Ukraina sõdurit teeninud välismisssioonidel koos NATO vägedega või ÜRO sinikiivritega.
Väljaspool kaitseministeeriumi võimupiire teenib aga 33 000 meest sisevägedes (mille lojaalsus on praegu veidi küsitav), 50 000 meest piirivalvevägedes, 10 000 tsiviilkaitses, kuigi sõjaolukorras alluks nad kõik ühisele juhtimisele.