Võib tunduda, et kui kirjutada oma fotod, dokumendid või muu oluline mälupulgale ning visata sahtlinurka, siis ongi asi korras – mis temaga ikka juhtub, kirjutab Photopointi ajaveeb.

10 aasta pärast ei ole aga enam üldse kindel, et see pulk loetav on. Lisaks võib muutmälu sattuda juhusliku ülekirjutamise ohvriks. DVD plaat tundub kindlam meedium andmete talletamiseks, seal ju enam salvestatut muuta ega kustutada ei saa.

DVD-plaat kasutab aga andmete salvestamiseks orgaanilise materjali kihti, mis ajapikku kannatab valguse, niiskuse, tolmu, temperatuurikõikumiste ja muude keskkonnamõjude all ning võib vabalt ka 5-7 aastaga loetamatuks muutuda.

Välised kõvakettad on ehk mõnevõrra pikaealisemad, ent nendega peab asjatundlikult ringi käima – kuna kõvakettad sisaldavaid mitmeid liikuvaid osi ning nad on siiski elektroonikaseadmed, võivad nad alati rikki minna, nagu iga muu masin, ja on tundlikumad keskkonnamõjudele nagu niiskus ja temperatuurikõikumised. Ühtlasi võib kõvakettale salvestatud magnetlaeng ajaga nõrgeneda nii palju, et muutub loetamatuks (bit-rot).

Kõvaketasüsteemides kasutatakse andmete säilime tagamiseks RAID-süsteemi, kus salvestatakse mitu koopiat erinevatele kõvaketastele, need lahendused on aga päris kulukad. Lausa rumalus on andmeid säilitada arvutisisesel kõvakettal, sest see on pidevas kasutuses, muutumises ja kulumises ning vahib pidevalt internetiohtude püssitorusse.

Lahendust pakub USA firma Millenniata Inc arendatud tehnoloogia nimetusega M-Disc.

Uute standarditega käib kaasas vana probleem – kui teha täiesti uus salvestusmeedium, siis ei ole ju kellelgi seadmeid, millega seda lugeda saaks.

Milleniata lahendas probleemi leidlikult – M-Disc on kujult ja kombelt tavalise DVD-plaadi moodi, ent orgaanilise kirjutuskihi asemel on kasutusel keraamilisest materjalist kirjutuskiht, mis, kui ketast just füüsiliselt ära ei lõhu, kestab tuhat aastat. See on testitud ja kinnitatud vastavaks ISO/IEC 10995 standardiga USA kaitseministeeriumi poolt.

Valmiskirjutatud plaati saab lugeda praktiliselt kõigis DVD-lugejates, ent kirjutamine kivikihi sisse nõuab võimsamat laserit, seega plaadi kõrvetamiseks peab olema eraldi seade.

See masin aga näeb välja nagu tavaline DVD-kirjutaja ning saab hakkama ka kõigi teiste tavaDVDseadmete ülesannetega.

Photopointi valikus on nüüd olemas nii M-Disc-plaadid kui ka kirjutaja, vaatame neid lähemalt.

Kirjutajaga on kaasas kohe kolm toorikut. Kui karbil olev ehk tundmatupoolne logo Traxdata tekitas kõhklusi, siis ärge kartke – tegemist on vaid turustajaga. Pakendist tuleb välja kirjutaja, mis on juba tuntud ja usaldatud LG toodang. Life's Good.

Foto: blog.photopoint.ee

Kirjutaja on sale, vaevalt DVD-plaadist suurem. Arvutiga ühendamiseks on kaasas USB kaabel, mil kaks otsa – ühest võtab voolu, teise kaudu vahetab andmeid.

Foto: blog.photopoint.ee

Plaat ise on valge – mis siin ikka sulgedega eputada.

Foto: blog.photopoint.ee

Ainus nähtav erinevus tavalise DVD-kirjutaja ja M-Discikirjutaja vahel – suur ja sinine kirjutuspea lääts.

Foto: blog.photopoint.ee

Nüüd on olemas võimalus oma andmed salvestada sajanditeks kindlale andmekandjale ka kodus arhiveerimiseks. Piltide puhul tasub aga alati mugavaks vaatamiseks teha print paberile!