TTÜ tõusis maailma parimate ülikoolide hulka

T pressiteade

QS World University Rankings’i põhjal tõusis TTÜ maailma 450 parima ülikooli hulka, olles Baltikumi ülikoolidest parimal positsioonil. Tehnikaülikoolide arvestuses on TTÜ maailma 50 parima hulgas.

TTÜ rektor Andres Keevallik väärtustab kõrgelt TTÜ positsiooni: „Tunnustan ja tänan TTÜ õppejõude, teadlasi, tudengeid ja töötajaid suurepärase töö eest. QS World University Rankings on maailma üks soliidsemaid ning usaldusväärsemaid pingeridu. TTÜ õppe- ja teadus-arendustegevus on rahvusvaheliselt väga heal tasemel. Väikese riigi ainsale tehnoloogiaülikoolile on tegemist suure saavutusega.“

Kõigi TTÜ hinnatud õppevaldkondade positsioon on 401+ (sotsiaal- ja juhtimisteadused, inseneeria ja tehnoloogiateadused, loodusteadused ja meditsiin, maateadused).

Kokku esitas QS World University Rankingsile oma andmed 3000 ülikooli üle kogu maailma, neist valiti välja 800, mida hinnati. QS World University Rankings põhjal kuuluvad maailma ülikoolide esikolmikusse Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvardi ülikool ja Cambridge’i ülikool.

1918. aastal asutatud TTÜ on Eesti ainus tehnoloogiaülikool, mille unikaalsus peitub tehnika-, loodus-, täppis-, sotsiaal- ja terviseteaduste sünergias. TTÜ missioon on toetada Eesti majandust, ettevõtlust ja tööstust. TTÜ on lõpetanud üle 60 000 inimese, hetkel õpib ülikoolis 13 600 tudengit. TTÜ teeb koostööd ülikoolidega üle maailma sh TOP 10 hulka kuuluvate ülikoolidega (Stanford, Berkeley, MIT, Harvard jt). TTÜ esindused asuvad Silicon Valley`s USAs ja Shanghais Hiinas. Rohkem kui 50 hektaril laiuv TTÜ linnak hõlmab 72 ehitist. Lisaks kaheksale teaduskonnale asuvad siin IT kolledž ja Tallinna Teaduspark, mis koondab üle 150 kõrgtehnoloogiaettevõtte. Lisaks on TTÜ-l eraldiseisvad kolledžid Kuressaares, Tartus, Virumaal ja Tallinnas. Üliõpilastele pakutakse suurepärast tudengi- ja kultuurielu, ülikooli majutus- ja sportimisvõimalused on ühed parimad Põhja-Euroopas.

Tartu ülikool parandas oma kohta maailma ülikoolide edetabelis

TÜ pressiteade

Maailma ühe suurima ülikoolide pingerea QS World University Rankings täna avalikustatud värskes väljaandes on TÜ tõusnud esimese 500 hulka, platseerudes üldpingereas vahemikus 461–470 (2012 oli TÜ 500 ja 550 vahel). Tartu ülikool on endiselt 400 parima ülikooli piiril ka insenerihariduse ja tehnoloogia valdkonnas (Engineering & Technology), kuuludes suurte ülikoolide arvestuses ainukesena Eestist nimetatud valdkonnas maailma tippu.

Tartu ülikooli rektori professor Volli Kalmu sõnul on Tartu ülikooli jätkuvalt kõrge positsioon maailma parimate seas suureks tunnustuseks kogu ülikooliperele. „Eriti valmistab rõõmu, et lisaks tugevale loodusteaduste ja tehnoloogia, aga ka sotsiaalteaduste valdkonnale, on edetabeli koostaja ära märkinud meie tipptaseme humanitaarvaldkonnas (positsioon 263), mis on tunnustus just Tartu ülikoolile kui rahvusülikoolile.“

Edetabeli koostamisel arvestab QS akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolijuhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, ülikooli kui tööandjat, teaduspublikatsioonide mõjukust, välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu. Sel aastal andis ankeetküsitlusele vastates ülikoolidele oma eksperthinnangu üle 60 000 teadlase ja akadeemilise arvamusliidri ning ligi 30 000 tööandjat.

Edetabeli 2013. aasta väljaande koostamisel analüüsiti kokku enam kui 3000 maailma ülikooli andmeid. Varasema 700 asemel reastati selleaastases tabelis 800 parimat ülikooli. Selleaastases tabelis on esindatud kokku 76 riiki. Teistest Balti riikidest on edetabelis Vilniuse ülikool (601–650), Vilniuse Gediminase tehnikaülikool (701+) ja Läti ülikool (700+). 

Lisaks üldpingerea koostamisele reastab QS alates 2007. aastast maailma ülikoole ka nende akadeemilise maine alusel viies teadusvaldkonnas. Valdkondlikud pingeread põhinevad vastava valdkonna teadlaste hulgas korraldataval arvamusküsitlusel, igas valdkonnas reastatakse 400 parimat. Tartu ülikooli seni kõrgeim koht pärineb 2010. aastast eluteaduste ja meditsiini valdkonnast (301.–350. koht). 2011. aastast oli tabelis Tartu ülikool samas valdkonnas 381. kohal, 2012. aastal humanitaarteadustes (samuti 381. koht). 2013. aastal on Tartu ülikool tõusnud humanitaarvaldkonnas 263. kohale, sotsiaalteadustes 386. kohale. Esmakordselt on TÜ jõudnud 400 piirimaile insenerihariduse ja tehnoloogia ning loodusteaduste valdkonnas.

Tartu ülikool kuulub maailma 3% mainekamate ülikoolide (Times Higher Education Rankings) ja kümnes teadusvaldkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka (ESI). Kõige mainekamaks ülikoolide edetabeliks peetava ajakirja Times Higher Education edetabel uueneb oktoobri alguses 2013.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid