Eile esitletud Sony a3000 näeb välja nagu Sony a-seeria kaamerad ikka. Tegelikult on sel aga üks oluline erinevus. a-bajoneti asemel on sel E-bajonett, kirjutab Photopointi ajaveeb.

See tähendab, et selle ette ei saa keerata Konica Minolta ega Sony a-bajonetiga peegelkaameraobjektiive. Selle ees saab kasutada hoopis Sony NEX-seeria hübriidkaamerate E-bajonetiga objektiive.

Seega on Sony a3000 pesuehtne hübriidkaamera. Sarnaselt näiteks Panasonic G5 aparaadiga digipeegli välimusega, kuid siiski hübriidkaamera.

Sony a3000 on algtaseme hübriidkaamera. Selle hinnaks Euroopas on oodata ligikaudu 400 eurot. 20,1 MP APS-C sensori ja 1080 60i videorežiimiga Sony kaamera kohta on see üllatavalt soodne hind.

Soodsa hinna eest tuleb aga ka siin-seal lõivu maksta. Näiteks on a3000 LCD-ekraan fikseeritud ja häbiväärselt madala lahutusvõimega, selle elektrooniline pildiotsija ei ole OLED-tüüpi, vaid tavaline (0,7x suurendusega) LCD ning juhtnuppudega pole Sony just priisanud. Kaamera kasutajaliides on sarnane Sony NEX-seeria hübriidide omaga.

Sony a3000 olulisemad tehnilised andmed

* 20,1 MP Exmor APS-C HD CMOS sensor
* E-bajonett. Kaamera ette saab kinnitada E-seeria NEX-hübriidkaamerate objektiive. a-bajonetiga objektiive saab kasutada adapteri abil
* Full HD (1920 x 1080) 60i @24 Mbit/s; Full HD (1920 x 1080) 24/25p @ 24 Mbit/s
* Sisseehitatud stereomikrofon
* Sensorinihutusel põhinev Optical Steady Shot värinastabilisaator
* Kontrasttuvastusega autofookus. 25 teravustamispunkti
* 3″ LCD-ekraan, 230 000 pikslit (uskumatult vähe piksleid)
* ISO 100-16,000 (100-3200 videorežiimis)
* Säriajad: 1/4000 kuni 30 sekundit. Bulb-režiim
* Sweep panorama panoraamrežiim
* Mitmesugused algajat pildistajat abistavad omadused
* HDMI väljund, välguking, WiFi ühendust ei ole
* Vooluallikas: liitiumaku (480 fotot ühe laadimiskorraga)
* Kaamera on 5,8 cm kõrge ja 3,8 cm paksune (ilma objektiivita)

Miks võib a3000 kaamerat nimetada verstapostiks?

Pisut enam kui seitse aastat tagasi võttis Sony üle kuulsusrikka Konica Minolta kaameraäri. Suurte plaanidega hakkas see Jaapani elektroonikahiid vorpima traditsioonilisi peegelkaameraid – a100, a900, a550...

Siis tuli aga järsk pööre. Sony otsustas eemaldada kaamerate seest traditsioonilise optilise pildiotsija ja selle tulemusena sündinud esimesed kaamerad – a55 ja a33 – polnudki nagu enam päris peegelkaamerad.

Oma läbipaistvate peeglite ja elektrooniliste pildiotsijatega olid need uued a-seeria aparaadid väliselt küll peegelkaamerate moodi, tegelikult aga rohkem hübriidid.

Nüüd astub Sony sammu, mis fototehniliselt ei ole kuigi tähelepanuväärne ega innovaatiline. a3000 on lihtsalt samasugune hübriidkaamera nagu kõik NEX-seeria aparaadid. Ainult suuremas korpuses.

Panasonic on ju juba aastaid valmistanud oma G-seeria kaameraid samamoodi suuremas peegelkaameralikus variatsioonis. Vaadake kasvõi aparaate G6 ja GH3.

a3000 juures on olulised hoopis kaamera nimi ja selle tagant paistev idee. See ütleb meile, et alfa-seeria kaamerad on nüüd hübriidkaamerad.

Ehk on Sony leidmas, et kaamerate pildisensorid on tõepoolest nii kaugele arenemas, et eraldi faasituvastusega teravustamissensorit enam tarvis polegi ja seetõttu ei ole vaja mitte mingit peeglit – ka mitte läbipaistvat.

Kui nii, siis võib a3000 tähistada a-bajoneti vaikset pensionileminekut.