Ilvese sõnul küsitakse temalt alati hirmu kohta Suure Venna ees, kui jutt käib riiklikult volitatud andmekogumisest, kuid tema heidab selle hirmu kõrvale, sest see põhineb vananenud küsimusel. Enamik arvutikasutajaid jagab ise üsna vabatahtlikult kommertsettevõtetele välja palju rohkem isiklikke andmeid, vahendab Suurbritannia tehnoloogiauudiste portaal The Register.

„Ükski valitsus ei jälgi sind nii palju kui sotsiaalvõrgustik,“ ütles Ilves. „Ükski valitsus ei kogu nii palju informatsiooni sinu eelistuste kohta kui kaubanduskeskus.“

„Nutitelefoni andmed näitavad, kuidas inimesed kaalu langetada plaanivad või isegi seda, mitu kätekõverdust nad iga päev teevad,“ lisas Ilves.

Ilves märkis ka, et paljud kasutajad arvavad naiivselt, et nutitelefoni rakendused ja sotsiaalvõrgustikud on head samariitlased, mis annavad neile asju tasuta, mitte ei tee raha, müües reklaame kasutajate isiklike andmete läbikammimise põhjal.

„Oli kombeks öelda, et tasuta lõunaid ei ole olemas, aga nüüd võib öelda, et tasuta äppe ei ole olemas,“ ütles Ilves ja lisas, et moodsal sotsiaalvõrgustike ja nutitelefonirakenduste ajastul võivad riigid käituda pigem privaatsuse valvuritena kui kodanike isiklikesse asjadesse tungivate nuhkidena.