Erineva IQ'ga inimesed tajuvad maailma erinevalt
Ajakirjas Current Biology ilmunud töö näitab, et intelligentsuskvooti on võimalik seostada visuaalse informatsiooni erineva töötlemisega. Kõrgema IQ'ga katsealused suutsid küll kiiremini kindlaks teha väiksemate objektide liikumissuuna, ent samas näis olevat vaatevälja suuremat osa katvate taustaobjektide liikumise täheldamine tugevalt pärsitud.
Kesknärvisüsteem peab suutma pidevalt leida väliskeskkonnast saabuvast aukartustäratavast teabetulvast just hetkel olulise informatsiooni. Üks võimalus on kasvatada info töötlemise kiirust, ent võimalused selle suurendamiseks on piiratud. Teine tee hõlmab juba eos ebavajaliku informatsiooni kõrvale heitmist. Nii on evolutsiooni käigus inimesed kohastunud tähelepanu pöörama eeskätt esiplaanil liikuvatele väiksematele objektidele, mil taust omab väiksemat tähtsust. Varajased psühholoogid ennustasid 19. sajandi alguses, et üldintelligentsuse ja taolise stiimulite eristamisega on seotud sarnased ajuprotsessid.
Vahendavad ERR teadusuudised
Arvukad katsed on tõestanud, et kõrgema IQ'ga inimesed suudavad tõepoolest tajutavat informatsiooni kiiremini töödelda, ent see selgitab kvoodi varieeruvusest vaid väikest osa. Sama leidis ka Duje Tanini juhitud töörühm, kes tegi esmalt lihtsa katse tosina vabatahtlikuga. Eksperimendis osalenutele näidati lühikesi videoklippe, milles erineva suurusega mustvalged triiburead vasakule või paremale triivisid.
Loe edasi ERR teadusuudistest