Euroopa kosmoseteleskoop Herschel on suikunud viimsele unele
Miljardieurose hinnasildiga Herscheli observatooriumis on saanud otsa vedel heelium, milleta pole võimalik säilitada instrumentide ja andurite töötamiseks vajalikku ülimadalat, absoluutse nulli lähedast temperatuuri. Aparatuur on üles soojenenud, mis tähendab, et teleskoop enam taevast ei näe, vahendab BBC.
Kaug-infrapunakiirgust ja submillimeeter-laineala valgust registreerinud Herschel lennutati orbiidile 2009. aastal eesmärgiga uurida tähtede teket ja galaktikate evolutsiooni. 3,5-meetrise peegli ning kolme tipptehnoloogilise aparaadiga varustatud kosmoseobservatoorium oli kõige võimsam endasugune, mis kunagi laotusesse jõudnud on.
Funktsionaalsuse lõpp ei tulnud üllatusena. Astronoomid teadsid algusest peale, et heeliumiballoonid observatooriumi pardal kujutavad endast selle ekspluatatsiooniaega piiravat tegurit.
“Pime” satelliit asub praegu umbes 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel Maast planeedi “ööpoolel”. Saksamaal Darmstadtis tegutseva Euroopa kosmoseagentuuri ESA kontrolörid teevad kosmoseaparaadiga lähinädalatel veel viimased testid ning suunavad selle siis aeglaselt ümber Päikese triivima. Pärast seda ei satu Herschel Maa lähistele mitusada aastat.