NASA teleskoop pääses napilt kokkupõrkest vana nõukaaegse satelliidiga
Gammakiirguse teleskoop Fermi on oma 550 kilomeetri kõrgusel orbiidil ümber Maa tiirelnud ligi viis aastat, pilguga meie galaktika keskel asuva musta augu suunas. 29. märtsil nägid NASA juhtimiskeskuse inimesed aga ehmatuseks, et Fermi on mõne päeva pärast kokku põrkamas ühe uinunud nõukogude satelliidiga.
Kosmos 1805 projekti raames all oli seitsmekümnendatest aastatest alates üles saadetud terve rida nõukogude elektroonilise ja signaalluure satelliite, Tselina-R-tüüpi satelliite oli üles saadetud neli, aastail 1986-1993, teadaolevalt see satelliit enam töös ei olnud.
Teleskoop ja luuresatelliit oleks orbiidil üksteisest möödunud oletatavalt ligi kahesaja meetri kauguselt. Aga kui see satelliit (1,5-tonnine püssikuul, nagu NASA teda nimetab) oleks suhtelisel kiirusel 34 500 km/h Fermiga kokku põrganud, poleks kummastki, ei luuresatelliidist ega kosmoseteleskoobist järgi jäänud muud kui vaid uut kosmoseprügi.
Kokkupõrke vältimiseks tuli ette võtta manööver Fermi mootorite hetkelise käivitamisega. Teleskoop saadi jälle tööle tund aega hiljem.