Miks meile tundub, et teised vahivad meid?
Kas bussipeatuses seistes tundub, et kõrvalseisjad kõõritavad meid pidevalt? Kui vaataja pilgu suund jääb segaseks, eeldame, et vaadatakse meid. See on iseloomulik kõikidele inimestele, näitas ajakirjas Current Biology ilmunud uurimus.
Pilgu tabamine tundub enesestmõistetav, kuid närvisüsteem näeb selleks kõvasti vaeva. Me vaatame teiste inimeste silmade asendit ja pea suunda. Nägemismeele kaudu saadud info liigub hindamiseks ajju. Hämaras või ereda päikese käes on nägemine häiritud ning aju peab otsustama väheste andmete põhjal, vahendab Novaator.
Sydney ülikooli psühholoog Colin Clifford lõi arvutis suure hulga inimeste näopilte ja palus vabatahtlikel katsealustel hinnata, mis suunas inimesed vaatasid. Piltide põhjal oli raske aru saada, kuhu silmad olid suunatud. Katsealused otsustasid põhiliselt oma varasemate kogemuste põhjal.
Cliffordi sõnul tuli selgesti välja, et meie aju on programmeeritud uskuma, et teised inimesed jõllitavad meid. Eriti selgesti avaldub see siis, kui me ei saa täpselt aru, kuhu silmad vaatavad.