Kosmosekaevandusfirmad alustasid võidujooksu asteroididele
Kontsernid loodavad, et nende algatus rajab teed kogu Päikesesüsteemi hõlmavale ressursivõidujooksule, mis tõotab kujuneda 21. sajandi vasteks ajaloolistele kulla- ja naftapalavikele Maal, vahendab The Daily Telegraph.
Ettevõtted kavatsevad kõigepealt läkitada tillukesed tehiskaaslased asteroidide maavararikkuseid kaardistama, seejärel sobivad sihtmärgid Maa orbiidile toimetada ja siin väärismetallidest ja -vedelikest tühjaks teha. Kui plaan peaks tõeks saama, avab see kahtlemata uue peatüki inimkonna kosmoseuuringute ajaloos.
Värskeim uustulnuk asteroidide kaevandamise kiiresti arenevas valdkonnas on ettevõte nimega Deep Space Industries, mis avalikustas äsja auahne kava saata kahe aasta jooksul välja geoloogiliste uuringute tegemiseks vajalikud kosmoseaparaadid ning alustada maavarade ammutamist juba aastal 2020.
Too firma kujutab endast nüüd konkurenti ettevõttele Planetary Resources, mis pälvis mullu meedia ohtra tähelepanu tänu muljetavaldavatele investoritele, kelle hulka kuuluvad Google’i asutaja Larry Page, Google’i juhatuse esimees Eric Schmidt ning Oscari-võitjast filmirežissöör ja süvamere-uurija James Cameron.
Planetary Resources omalt poolt esitles hiljuti asteroidide geoloogilise koosseisu uurimiseks mõeldud teleskoop-kosmosesondi mudelit.
Deep Space Industries kavatseb üürida pinda suuremate satelliitide pardal, lansseerimaks sealt 2015. aastal kolm 25-kilogrammist minisatelliiti nimega Firefly („jaanimardikas“), mis peaksid järgneva kuue kuu vältel tegema asteroididest lähiülesvõtteid ja saatma need Maale.
Aasta hiljem on kontsernil kavas saata teele natuke suuremad, üle 30 kilo kaaluvad kosmosesondid nimega Dragonfly („kiil“), mis kahe kuni nelja aasta jooksul peaksid asteroididele maanduma ning koguma Maale toimetamiseks umbes 50-kiloseid maagiproove.
Kirjeldatud uurimislendude käigus kogutud andmete põhjal loodetakse tuvastada sobilikud asteroidid, toimetada need Maa orbiidile ja alustada taevakehade kaevandamist kolmanda põlvkonna kosmosemasinatega, mis kava kohaselt hakkavad kandma nime Harvester („niiduk“, „kombain“).