Mis muudab Hiina pärimusmeditsiini edukaks?
Hiina traditsioonilise arstikunsti pikaealisus ja elujõulisus võivad johtuda selle holistilisest lähenemisest, selgub äsjasest uurimusest, vahendab Science Daily.
Hiina rahvameditsiini eesmärgiks pole eelkõige haiguste ravi, vaid inimese kui kehast, mõistusest ja vaimust koosneva terviku eest hoolitsemine.
Hiina rahvameditsiini algupära ja arengulugu analüüsiva uurimuse kohaselt, mille viisid läbi Hiina teadlased Lin Shi Beijingi (pedagoogilisest) tavaülikoolist ja Chenguang Zhang Minzu edelaülikoolist, on Hiina arstiteadust sügavalt mõjutanud sealne filosoofia ja religioon. Tänase päevani pole nüüdis-arstiteadus suutnud välja selgitada Hiina rahvameditsiini mõjude mehhanisme.
Uurimus ilmus ajakirja Pastoral Psychology Hiina psühholoogiale ja usunditele pühendatud erinumbris.
Traditsiooniline Hiina arstindus rajaneb olemuslikult vaimsusel (spirituaalsusel), usundil ja filosoofial, mistõttu see erineb suuresti lääne meditsiinist ning seda tajutakse sageli maagilise ja salapärasena.
Hiina meditsiin on pika arengulooga iidne teadusharu, mida on väga palju mõjutanud religioon ja vaimsus. Shi ja Zhangi uurimus keskendub Hiina rahvameditsiini kolmele aspektile: selle ajaloole; selle põhimistele uskumustele; spirituaalsusele Hiina pärimuslikes raviriitustes; spirituaalsusele Hiina rahvafarmaatsias; tervise säilitamise teooriate spirituaalsetele tahkudele ning Hiina rahvameditsiini meistertohtrite spirituaalsusele.
Seekordne analüüs näitab muu hulgas, et Hiina meditsiini põhimiseks eelduseks on inimmeele ja -keha lahutamatus. Hea tervise saavutamiseks peab inimene olema hästi meelestatud ja pöörama tähelepanu oma vaimu kultiveerimisele.
Hiina arstid "näevad inimest, mitte haiguseid" ning nende jaoks tähendab "haiguse ravimine" sama, mis "inimese ravimine".
Autorid sedastavad: "Me püüdleme hea tervise ja pika eluea poole. Inimesi huvitab üha rohkem haiguste ennetamine ja organismi tugevdamine, millele Hiina rahvameditsiin eelkõige keskendubki. See pöörab tähelepanu füüsilistele valudele, jätmata seejuures tähelepanuta ka vaimseid (spirituaalseid) kannatusi.
Tänu sellele võib Hiina rahvameditsiin õpetada inimestele ükskõiksust omamise ja mitteomamise suhtes, elamist võimalikult kiretult ja sundimatult, kehalise tervise ja meelerahu säilitamist ning keha ja vaimu vahelise kooskõla saavutamist, mis omakorda viib kooskõlastumiseni maailma ja loodusega."
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!