Hiina esimene lennukikandja Liaoning astus ametlikult teenistusse
Hiina kaitseministeerium teatas, et riigi esimene lennukikandja, endisest Nõukogude alusest Varjag ümber ehitatud 300 meetri pikkune Liaoning, mis sai nime provintsi järgi, kus ta ümber ehitati, astus ametlikult teenistusse. Praegu pole lennukikandjal siiski operatsioonivõimelisi lennukeid ja seda kasutatakse õppeotstarbel.
Liaoning anti ametlikult Hiina rahvavabastusarmee mereväele üle Daliani sadamas toimunud tseremoonia käigus, millest võtsid osa kõrged riigitegelased, teatas agentuur Xinhua BBC Newsi vahendusel.
„Lennukikandja rivistusse võtmine on suure tähendusega meie riigi mereväe üldise võitlusvõime tõstmisel kaasaegsele tasemele,“ kuulutas Hiina kaitseministeerium oma avalduses. „Alus suurendab kaitsevõimet, arendab võimet teha koostööd avamerel ebatraditsiooniliste julgeolekuohtude tõrjumisel ning on efektiivne riigi suveräänsuse, julgeoleku ja arengu huvide kaitsmisel.“
Liaoning, endise nimega Varjag, ehitati 1980. aastatel Nõukogude Liidu laevastiku tarbeks, kuid ei saanud kunagi valmis.
Kui Nõukogude Liit 1991. aastal kokku varises, jäi Varjag Ukraina laevatehasesse.
Rahvavabastusarmeega seotud Hiina firma ostis laeva ära. Alguses väideti, et sellest tahetakse teha Macausse ujuvkasiino ja 2001. aastal pukseeritigi alus Hiinasse.
2011. aasta juunis kinnitas Hiina armee, et laeva ehitatakse ümber Hiina esimeseks lennukikandjaks.