Punane meri kubiseb väärismetallidest
Teadlaste hinnangul on seal näiteks 50 tonni kulda, mille turuväärtus on umbes 12 miljardit eurot, kirjutab ajakiri Imeline Teadus.
Merepõhjast on proove võtnud Saudi-Araabia teadlased King Abdulazize ülikoolist ja Saksa teadlased Kieli ülikooli Leibnizi mereteaduste instituudist.
Proovide põhjal on nad jõudnud järeldusele, et Punase mere põhi erineb maailma kõigi muude merede põhjadest. See on laamade lahknemise tsoon ja seda lõhestavad praod, läbi mille tõuseb maapõuest pidevalt uut materjali ülespoole.
Osa nendest ülestõusnud ainetest moodustavad väärismetallid kuld, hõbe, vask, tsink ja koobalt, mis on aastate jooksul merepõhja settekihtidesse ladestunud. Põhimõtteliselt on need vaja sealt vaid üles korjata ja toorainebörssidel maha müüa.
Väärismetallide ülestoomine on aga keeruline. Esiteks on merepõhja peal väga soolase ja kuuma vee kiht, teiseks esinevad väärismetallid mikroosakestena. Seepärast peavad teadlased välja töötama erilised tehnikad, millega mikroosakesed sette suurematest osakestest eraldada.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!