Amazonase väljasuremisvõlga saadab võidujooks ajaga
Ajakirjas Science ilmunud uurimuses leiavad briti bioloogid ja matemaatik kaasaegseimaid statistilisi mudeleid kasutades, et hoolimata juba aastaid jõus olnud Brasiilia karmist metsanduspoliitikast on kahju juba regiooni vihmametsadele tehtud.
Ligikaudu 80% metsade üleraie tõttu väljasuremisele määratud selgroogsete liikidest ootab alles vikatimeest. Amazonase vihmametsad on üks maailma liigirikkaimatest bioomidest, vahendab ERR Teadus.
Regioon pakub varjupaika 2,5 miljonile putukaliigile, kümnetele tuhandetele taimeliikidele ning umbes kahele tuhandele looma- ja linnuliigile. Kogu maailma troopilistest metsadest moodustavad need ligikaudu 40%. Brasiilia valitsuse 'karmi käe poliitika' on röövraiele peaaegu täielikult piiri pannud. Ligikaudu 54% vihmametsadest on vähemal või rohkemal määral kaitse alla võetud.
Ent sellest hoolimata võib järgnevatel kümnenditel märgata piirkonnas aegluubis liikide massilist väljasuremist. Kahju on juba tehtud ning varajasem elupaiga kaotus ei ole veel oma mõju täielikult avaldanud, viimane on suurendanud erinevate liikide asualade kattuvust.
Ressurssidepuudus võtab oma osa: senistes olukorra hindamiseks kasutatud mudelites on enamasti eeldatud, et metsade kaotus juhtub ühe hetkega.