Kui Higgsi boson on leitud, siis mis saab edasi?
"Kujutage ette tugevat lumesadu, milles peate fotoaparaadiga pildistama üht väga erilist lumehelvest, milliseid leidub üliharva. See on keeruline! Aga kujutage nüüd ette, et te peate selle foto tegema lumise välja taustal. Umbes sellise tööga me tegeleme CERNis Higgsi bosonit otsides," ütles Euroopa tuumauuringute keskuse CERN peadirektor Rolf-Dieter Heuer Dublinis, Euroopa teadusfestivalil ESOF, vahendab Novaator.
Eelmisel nädalal teatasid kaks suure osakeste kiirendi LHC juures töötavat uurimisrühma, et on avastanud uue senitundmatu osakese, mille omadused klapivad osakestefüüsika standardmudelis ainsa puuduoleva lüli, Higgsi bosoniga. See on osake, mis standardmudeli kohaselt annab kõigile teistele osakestele massi.
Heueri (pildil) sõnul on see tulemus küll oluline teetähis, kuid siiski alles algus. "Me teame, et see on boson, aga me ei saa öelda, et see on Higgs. Näeb välja nagu Higgs, kuid me peame mõõtma selle omadusi ja jälgima, kuidas see käitub.
Kui need ei klapi, siis on see võibolla üks mitmetest Higgsi bosonitest. Tumeaine teooriad räägivad vähemalt viiest erinevast Higgsi bosonist."
Loe pikemalt Novaatorist.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!