Milline levinud kontoritarvik suudab tekitada röntgenkiirgust?
Adumus, et lihtne kontoritarvik nagu kleeplindirull võib kiirgust välja pumbata, oli liiga jahmatav, et seda eirata, mistõttu UCLA teadlased otsustasidki omaaegseid väiteid kontrollida, vahendab How-To Geek.
Tuleb välja, et kleeplinti lahti rullides tekivad mikroskoopilised vastastikmõjud liimainet ja linti ühendavates molekuliahelates. Kleeplinti kiiresti lahti rullides on võimalik tekitada ka nõrka sinakat kiirgust — seda nähtust nimetatakse triboluminestsentsiks.
Sellega aga kleeplindi energiagenereerimisvõimed ei piirdu. Kui toosama, tavalistes atmosfääritingimustes triboluminestseeruv kleeplint rullida lahti vaakuumis, tekitab see hämmastavates kogustes röntgenkiirgust.
Kui palju? Niivõrd, et uurijad said lihtsalt sõrme katsekambri kaanele asetades teha väikestele filmitükkidele algelisi röntgenülesvõtteid oma sõrmeotstest.
Teadlased jätkavad avastuse edasist uurimist. Üheks vastava tehnoloogia potentsiaalsetest praktilistest rakendustest võiks olla selliste röntgenseadmete väljatöötamine, mida saaks kasutada keskkondades, kus traditsiooniliste röntgeniaparaatide suured gabariidid ja radioaktiivne sisu nende pruukimise välistavad.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!