Millesse investeerida 2,6 miljardit dollarit? Ikka asteroididesse!

Umbes 30 autoriteetse eksperdi arvamuse(.pdf) järgi on asteroidi juhtimine vajalikule kohale teoreetiliselt võimalik. Ameeriklased on Apollo missioonidega toonud Kuu pinnalt ära kokku 382 kg kivimeid. Sihikule võetud asteroidi suuruseks on umbes 500 tonnine ja 7m läbimõõduga taevane mürakas, mille peaks esmalt püüdma spetsiaalsesse kosmilisse konteinerisse. Seejärel toimetatakse põnevaid maake täis tükk kosmost nii kaugele, et seda saaks käia spetsiaalsete lennumasinate abil kaevandamas. Plaani teostumise ajahorisont on paigutatud aastasse 2025, mõtiskleb Kristjan Port saates Portaal.
Ülesande lahendamise teel on olnud neli probleemi. Esiteks sobiva asteroidi leidmine. Varasemalt polnud see võimalik, aga meie lähikosmoses vaatlussuutlikkus on viimaste aastatega oluliselt paranenud. Teiseks takistuseks on olnud selleks kuluv energia – kosmosereis on energeetiliselt ülikulukas, mida iga gramm kipub dramaatiliselt suurendama. Nüüd aga kavatsetakse esmalt kaugesse paika kohale sõita ja seejärel liigutada sadu tonne. Energiaallikana kavatsetakse rakendada Päikest.
Täna kasutatava keemilise reaktsiooniga raketti liikumapaneva lahenduse puhul maksab ühe kilogrammi transport kosmosesse umbes 100 000 dollarit. Järelikult maksaks 500 tonni liigutamine traditsioonilisel viisil umbes 20 miljardit dollarit. Esimeses etapis vajaliku kosmoselaeva saatmine Maalt läheks koos tehnika, lennu järelvalve jmt maksma umbes 2,6 miljardit dollarit. Kuna asteroidi ei pea Maalt kosmosesse transportima, vaid kosmoses lihtsalt ümber paigutama, hinnatakse selleks kuluks umbes üks miljard dollarit.
Kolmandaks probleemiks on olnud inimeste puudumine enam vähem Kuu kauguselt orbiidilt, kuhu asteroid plaanitakse paigutada. Ühest küljest on inimese kosmoses viibimise nimel juba palju ära tehtud ja teisalt sünnitaks silmaga nähtaval kaugusel asuv väärt metallikamakas uut kosmose vallutamise motivatsiooni. Taevakehast on võimalik eraldada hulganisti vett, hapnikku ja süsihappegaasi näiteks orbiidil viibijate elukeskkonna toetamiseks.
Lisaks saaks sealt kätte mitmeid metalle, sealhulgas elektroonikatööstuse jaoks vajalikke haruldasi aineid. Pelgalt plaatina rühma aineid leiduks 500 tonnisel asteroidil umbes sama palju kui inimkond on seni maakoorest leidnud.
Neljandaks takistuseks on olnud raha. Banaalne probleem, mille nüüd rikkad inimesed kõrvaldavad. Lisaks otsesele rahalisele kasule nimetatakse taolise projekti plussideks veel vajaliku arendustöö stimuleeritud kosmoseuuringuid, riikide vahelise kosmosealase koostöö arendamist, Maaga kokkupõrke kursil olevate taevakehade suhtes planetaarse kaitse arendamise sünergiat, asteroidse materjali süvauuringuid ja inimkonna kaasamist. Viimase all peetakse silmas suurenenud avalikku huvi ajal kui astronaudid hakkavad meedia vahendusel taevakeha puurima ja tükeldama.
Asteroidi transportimisele kulub eeldatavalt 6 kuni 7 aastat. Hoolimata, et tegemist on võõra raha ja esialgu võõra riskiga, aitab taolise plaani olemasolu suurelt mõtelda. Asjaolu, mille puudumist on inimkonnale juba pikemat aega ette heidetud. Proovi ise suurelt mõtelda – mida sina teeksid 2,6 miljardi dollariga.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!