Korallid võivad anda tableti päikesepõletuse vastu
Korallid elavad isemoodi sümbioosis nende kudedes pesitsevate vetikatega. Vetikates toimuva fotosünteesi saadused on toiduks korallidele ning korallide elutegevusjäägid omakorda vetikatele. Et selline sümbioos saaks toimida, peavad korallid elama madalas vees, kus on fotosünteesiks piisavalt valgust. Samas varitseb aga oht saada päikesest põletatud, vahendab ERR Teadus.
Kaitseks põletuse eest toodab korall ainet, mis teda hoiaks. Nüüd on teadlased jõudmas jälile sellele seni tundmata olnud biokeemilisele ja geneetilisele protsessile, mis korallis UV-kaitset pakkuvat ainet toodab. Nimelt toodab päikesekaitseks vajaliku aine komponente vetikas, andes need edasi korallile, kes moodustab neist UV-kaitse nii endale kui vetikale. Iseäranis huvitav on aga tõsiasi, et päikesepõletuse eest on kaitstud ka kalad, kes korallidest toituvad.
Teadlased püüavad nüüd korallides ja vetikates toimuvat UV-kaiste tootmisprotsessi laboris kunstlikult läbi viia. Lootust on, et paari aasta jooksul saaks sel moel valminud kaitseainet juba ka testida. Uurimuse üks tulemusi võiks olla näiteks tablett, mida süües saaks ka inimene UV-kaitse.
Palju laiaulatuslikum eesmärk on King's College'i teadlaste sõnul uurida, kas seda biokeemilist protsessi kasutades oleks võimalik luua näiteks põllumajanduskultuure, mis suudaksid troopilist päikesekiirgust taluda. See võimaldaks tuua olulist kergendust näljahädas vaevlevale Kolmandale Maailmale.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!