Päike ja planeedid on eri materjalist, Päikesesüsteemi tekkelugu kahtluse all
Üks rühm vaatles selles hapniku-, teine lämmastikuisotoopide suhteid, võrreldes neid siis Kuu kivimite ja meteoriitide koostisega ning teiste kosmosesondide kogutud andmetega. Osutus, et suhtarvud olid ootamatult erinevad, kirjutab Tarkade Klubi.
«See võib viidata sellele, et meie ei moodustunud samast ürgmaterjalist, millest tekkis Päike – miks ja kuidas, tuleb aga veel välja selgitada,» rääkis ühe rühma juht, Los Angeleses asuva California ülikooli teadlane Kevin McKeegan.
«Tulemused näitavad, et kõik Päikesesüsteemi sisemised objektid, nende seas ka Maa-tüüpi planeedid, meteoriidid ja komeedid, on algse planetaarudu koostisega võrreldes ebanormaalsed,» lisas teise rühma esindaja, Bernard Marty, Prantsusmaal Nancys asuvast uurimiskeskusest.
«Selle heterogeensuse põhjuse mõistmine hakkab tugevasti mõjutama meie ettekujutust Päikesesüsteemi tekkest,» märkis ta. Päikesesüsteemi algusaegadele pidid teadlase hinnangul aset leidma protsessid, mis muutsid hapniku ja lämmastiku isotoopide vahekorda seal, kus hiljem tekkisid siseplaneedid.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!