Avastus: Kui Hiina vähem saastaks, muutuks Maa kliima hoopis soojemaks
Nüüd väidavad uurijad, et Hiina elektrijaamadest välja paiskuv väävel blokeerib päikesekiirgust ja jahutab atmosfääri, nullides sel moel ajutiselt globaalse soojenemise efekti. Väävliemissioonide mõju on kombineerunud Päikese jahedama tsükliga ning Lõuna-Atlandi ilmastikusüsteemi teisenemine El Niñost La Niñaks on temperatuure kunstlikult madalal hoidnud, väitsid eksperdid, vahendab The Daily Telegraph.
Kui see on tõsi, võib see tähendada, et Päikese 11-aastase tsükli muutumine koos Hiina söekatelde rafineerimiseks kohaldatavate meetmetega võib peagi kaasa tuua temperatuuride märkimisväärse tõusu.
Inimtekkelise kliimamuutuse skeptikud väitsid aga, et teadlased moonutavad iganenud raal-kliimamudeleid ning nopivad selektiivselt tulemusi, mis nende soovitud tagajärjega kattuvad. Uurijad kirjutasid, et inimtekkeline kliimamuutus on vahemikus 1999–2008 muutunud aeglasemaks kui eelmistel kümnenditel, kuna väävliemissioonide jahutavad mõjud kasvavad koos kasvuhoonegaasi-kontsentratsioonide soojendavate mõjudega.
Vastavad mõjud kaduvat nende sõnul suuresti pärast aastat 1998, mis on võimaldanud looduslikel teguritel nagu Päikese aktiivsus tähelepanuväärsemat rolli mängida.
Leedsi ülikooli kliimamuutuste kateedri professor Piers Forster ütles: „Asjaolu, et lühiajalised väävliemissioonid CO2-tekkelist globaalset soojenemist maskeerivad, on ammu teada. Oluline on mõista, et ükskõik milline maskeeriv mõju saab olla vaid lühiajaline, sellestsamast söest lähtuv CO2 jääb aga atmosfääri püsima aastakümneteks ning toob kaasa soojenemist pikemas plaanis.“
Ühendkuningriigi soojenemisskeptikuid koondava mõttekoja Global Warming Policy Foundation teadustoimetaja dr David Whitehouse ütles aga: „Hoolimata sellest, mida antud teadustöö autorid pärast iganenud raal-kliimamudeli näppimist väidavad, puuduvad senini veenvad selgitused viimase kümnendi globaalsele temperatuuriseisakule.“
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!