Tutvugem, superjonnipunn gömböc: maailma iseäralikumaid vorme, mis jääb alati püsti!
Jonnipunnina tuntud mänguasja kaarsele põhjale kinnitatakse raskus, millega võrreldes lelu õõnes korpus ise on kerge. Alumises otsas paiknev raskus on mänguasja massikeskmeks, mis taastab alati ühtmoodi püstise tasakaalu, kirjutab futurismiblogi io9com.
Gömböcil puudub jõuallikas ning selle kaal on läbivalt ühtlane. Vormi alumine külg on lai kaar, mida ümbritsevad kaks lamejat, kaarekujuliseks valliks koonduvat külge. Ükskõik, kuidas gömböc tasapinnale paigutada, ajab see end ikka vääramatult 'püsti'.
Gömböcit nimetatakse mono-monostaatiliseks vormiks ning see sündis ühest matemaatilisest teooriast. Teooria sedastas, et isetasakaalustuva vormi loomine on võimalik, ning et sellisel vormil peab olema üks stabiilne tasakaalupunkt ning üks ebastabiilne punkt. Ülemisele kaarele asetatud gömböc stabiliseerib end suhteliselt kiiresti, samas kui keha lamedale küljele toetamine käivitab aeglasema protsessi: gömböc veereb tasakesi ühele ja teisele poole, jääb korraks peaaegu seisma, veereb seejärel kiiresti võdisedes edasi-tagasi ning jääb viimaks peatuma stabiilses tasakaalupunktis.
Gömböc pole eriliselt keeruka välimusega vorm; pealtnäha võiks tegu olla laste mänguasjaga. Tegelikult tuleb antud keha eest kukrut kergendada umbes tuhande dollari võrra; odavaima imeviguri saab kätte 169 euroga. Ehkki gömböcid näevad välja, nagu võiks neid kokku klopsida suvaline leluvabrik, nõuab töötava mudeli õigete nurkade ja proportsioonide saavutamine kümne mikroni — inimese juuksekarva läbimõõdu kümnendiku — täpsuseni küündivaid mõõtmisi.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!