Seekordse varjutuse ajal värvus Kuu veripunaseks. Aga miks?
Kuu ei kao aga täielikult, kuna gaasid Maa atmosfääris painutavad osa blokeeritud päikesevalgusest kõrvale ning suunavad päikesespektri punase piirkonna tagasi Kuule. Mõnikord muudab selline efekt Kuu tumepunaseks, lausa veripunaseks. Mehhanismi, mis nähtust tingib, nimetatakse Rayleigh’ hajumiseks (ingl Rayleigh scattering), vahendab Discovery News.
See, kui punasena Maa looduslik kaaslane totaalse varjutuse korral täpselt paistab, sõltub meie atmosfääris valitsevatest tingimustest. Kui õhus on näiteks palju vulkaanipurskest tekkinud tuhka, võib Kuu pind paista tumepruun; kui atmosfäär on aga selge, võib Kuu näida rabavalt veripunane. Milliseks kujuneb seekordne vaatepilt, pole kunagi lihtne ennustada, seega — hoidke silmad lahti!
Erinevalt päikesevarjutustest, mille ajal Kuu varjutab meie eest Päikese vaid üksikute paikade jaoks kogu planeedil, võib kuuvarjutuse kohta kindlalt väita, et kuni te näete Kuud, näete te ka varjutust.
Vari ilmub kuule kell 21:23, kuuvarjutuse algus on kell 22:22 ja maksimaalse faasi saavutab varjutus kell 23:13, ütles Tartu observatooriumi vanemteadur Tõnu Viik BNS-ile. Täisvarjutus lõpeb ööl vastu neljapäeva kell 0:03 ja Maa vari lahkub Kuult kell 1:02.
Kuuvarjutus on Eesti eri paigus jälgitav erinevalt. Kuuvarjutuse algus on paremini nähtav Eesti idaosas. Lääne pool on Kuu tõustes juba varjutatud. Järgmine täielik kuuvarjutus on Eestis nähtav 10. detsembril.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!