INTERVJUU: Kas teadusajakirjanikki teab, kuhu teadus tulevikus viib?
Mis asi on Tulevikulabor ning mis teemasid seal puudutatakse?
Tulevikulabor on põnev õhtupoolik kinosaalis, kus teadlased ja teaduse vahendajad püüavad koos publikuga aru saada, kuhu teadus viib. Pärast vaatame üheskoos filmi Ameerika leidurist ja teadusvisionäärist Ray Kurzweilist.
Mis on futuroloogia? Tuleviku ennustamine või mõtestamine?
Futuroloogia ülesandena näen võimalike arengustsenaariumite loomist, kasutades selleks faktoloogia ja fantaasia argumenteeritud segu.
Millised on kuumimad teemad, mille kallal teadlased ja futuroloogid praegu töötavad?
Teadlased loovad praegu usinalt näiteks kvantarvutit, mis veel paarikümne aasta eest oli vaid visionääride hull idee. Esialgset edu on saavutatud ka kvant-teleportatsiooni alal, kus info liigub punkist A punkti B vahepealset ruumi läbimata. Arendatakse niinimetatud metamaterjale, millega teha esemeid ja inimesi nähtamatuks. Õpitakse ajuaktiivsuse järgi inimese mõtteid lugema ja esemeid "mõtte jõul" liigutama. Osatakse naharakkudest närvirakke teha. Ja nii edasi. Aga futurolooge huvitab puhta teaduse kõrval ka kõigi nende saavutuste mõju ühiskonnaelule ja inimeseks olemisele.
Milline võiks olla meie tuleviku argipäev, kui võtta fantaseerimisel abiks hetke kõige pöörasemad futuroloogilised lähenemised?
Kõige optimistlikumad stsenaariumid viivad maapealsesse paradiisi – ükskõik, kuidas seda siis ka ette kujutada. Pessimistlikud stsenaariumid viivad vastavalt mujale. Aga Tulevikulaboris keskendume vahelduseks just optimistlikele.
Mida publik täna eelkõige kuulda saab, milleks tuleb oma ajud ette valmistada, mis lainele seadistada?
Loodetavasti tuleb esile rohkesti pööraseid ideid, vaimuvälgatusi, grandioosseid visioone ja süvahoovuste adumisi. Paljugi säravat sünnib hetkes, dialoogis, suhtluses publikuga. Küllap tasub valmis olla taipama, hämmastuma ja mõttevirgutust saama.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!