Eksperiment: inimestele näib, et ebaviisakalt käituvatel isikutel on rohkem võimu
Mille põhjal inimesed otsustavad, kas ruumi siseneja on liider või järgija, juht või alluv? Amsterdami ülikooli teadlased võtsid selle küsimuse uurida ning leidsid, et võimupositsioon omistatakse inimestele, kelle käitumisest see reeglite rikkumise
näol välja paistab.
Kas kohviku külastaja, kes siseneb uhkelt, suhtub ettekandjasse üleolevalt ja rääkides pigem käsib kui palub, on mõjuvõimas inimene või lihtsalt ülbitseja? Kerber van Kleefi juhitud uurimus näitas, et võimu omavad inimesed tajuvad maailma hoopis teisiti kui inimesed, kellel võimule ligipääs puudub. Neil on vähem reegleid, mida nad järgima peavad ning neid ümbritsev keskkond on tulvil raha, informatsiooni ning toetust, vahendavad ERR Teadusuudised.
Kuna ülemused eristuvad selle poolest, et neil on suuremad privileegid ja sotsiaalne positsioon, mis lubab reegleid eirata, kas siis reeglitest mitte hoolimine muudab inimese teiste silmis ka kõrgema staatusega? Uurimuse tulemused paljastavad, et nii see tõepoolest ongi. Eksperimentides osalenud inimestele näis, et ebaviisakalt käituvatel inimestel on ka rohkem võimu.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!