Hiljem on välja pakutud veel võimalikke põhjuseid – kahel jalal liikudes sai kanda toitu ja kiiresti joosta, kuumus hajus kehalt kergemini. Paljud bioloogid on tähele pannud, et inimahvid tõusevad üksteist ähvardades tagajalgadele ning teevad seda ka võitluse ajal. Sarnaselt käituvad veel paljud imetajad, näiteks karud, hobused, küülikud ning rotid, vahendab Novaator.

Utah’ ülikooli bioloogiaprofessor David Carrier viis läbi seeria katseid, mis tema sõnul pakuvad püstise asendi eelistele füüsikalise põhjenduse. Uurimus ilmus ajakirjas PLoS ONE.

Carrier mõõtis meespoksijate ja võitluskunstidega tegelejate löögitugevust. Löögid olid kõige tugevamad siis, kui lööja seisis kahel jalal. Neljakäpukil sportlased olid tunduvalt jõuetumad. Kuna ka allapoole suunatud löögid olid jõulisemad kui teistes suundades tehtud hoobid, järeldas Carrier, et just selle tõttu on võitluses eelised püstisel asendil ja pikal kasvul.

"Meie tulemused on kenasti kooskõlas oletusega, et inimese eellased tõusid tagajalgadele selleks, et mehed oleksid naiste pärast peetud võitluses edukamad," selgitas Carrier.
Seniteadmata eelis

Populaarsed teooriad väidavad, et kahel jalal liikumine on efektiivsem. Tegelikult on Carrier´ sõnul selline liikumisviis energeetiliselt kulukas – kiirendamine ja pidurdamine võtab rohkem aega ning seetõttu peabki kahele jalale tõusmisel olema veel mingi seniteadmata eelis, näiteks edukus jõuproovides.

Mõte kahejalgsest kaklejast pole evolutsiooniuurijate seas uus. Utah’ uurimus näitab selgelt, millised on püsti peetud lahingu eelised. Carrier’ sõnul on paljud teadlased kõhklevad igasuguste teooriate suhtes, mis näitavad meie eellasi vägivaldsetena. Kuid nii moodne inimene kui ka tänapäevased inimahvid on üsna sõjakad.

Carrier´ uurimus käsitleb püstiasendi evolutsiooni, kuid siit võib teha põnevaid järeldusi sugulise valiku kohta. Psühholoogilised uurimused on näidanud, et naistele meeldivad pikakasvulised mehed. Pikka kasvu seostatakse ka tervise, ühiskondliku edukuse ja intelligentsusega, seda nii meeste kui naiste seas. Sestap oletavad mõned teadlased, et pikk kasv annab vihjeid väärtuslike geenide kohta.

Kuid Utah´ professor arvates pole see selgitus piisav. "Sel juhul peaksid ka mehed olema hullud pikakasvuliste pruutide järele. Kuid tegelikult võluvad mehi pigem keskmist kasvu või lühemad naised," ütles ta.

Carrier’ teooria annab lihtsa selgituse, miks naised pikki mehi eelistavad. Pikk kasv võis anda meie eellastele võimaluse olla võitluses edukam. See ei tähenda, et naistele meeldiksid vägivaldsed mehed. Pigem on see iidne mehhanism, mida sugulise valiku teooria lubab tsiviliseeritumalt sõnastada – naisi võluvad jõulised mehed mitte sellepärast, et nad on ohtlikud kaklejad, vaid seetõttu, et nad suudavad naisi ja lapsi kaitsta.

“Automaatrelvade ja rakettide ajastul pole sõjameeste füüsiline tugevus konfliktide lahendamisel enam ainumäärav,” ütles ta. “Kuid automaate on inimkond kasutanud ülilühikest aega. Sestap ei maksa imestada, et ka moodne naine peab meeldivaks mehi, kes klapivad iidsete arusaamadega mehelikkusest."

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena