Tähistame vastlapäeva: teisipäeval laseme Ähijärvel liugu!
Karula rahvuspargi teabespetsialisti Kaidi Jõesalu sõnul on sel päeval plaanis üsna mitu tegevust. „Kõigepealt koguneme kell 14 ja siis läheme metsaretkele vaatama, kas kevadmärke ka metsas näha on,“ kirjeldab Kaidi. „Ähijärvel on meil oma mägi, kus laseme liugu ja kindlasti selgitame välja, kes laseb pikima liu. Samuti korraldame teisigi võistlusi ja mänge. Kõneleme ka vanarahva vastlapäeva kommetest – mida sel päeval tehti ja mida teha ei tohtinud. Kuna vastlapäeva peeti naiste pühaks, oli enamus naiste käsitöid sel päeval keelatud, eriti ketramine. Vastlapäev oli suur rõõmupäev enne paastu, söödi ära seajalad, mis veel sahvris alles olid.“ Kaidi märgib muheledes, et seajalgu tuli süüa ikka nii, et nägu ja sõrmed läikisid.
Vurr ja medal
Jutt seajalgade söömisest viib mõtte kohe vastlapäevaga lahutamatult seotud kombele – vurri valmistamisele. „Meisterdame ka vastlavurri,“ kinnitab Kaidi Jõesalu. „Pakume küll võimalust teha nööbivurri, aga kui kellelgi on oma kont kaasas, saab ka selle vurriks teha.“
Vurrivalmistamisele lisaks saab meisterdada metsamedalit, millele märk peale põletatakse. „Kindlasti aitavad meie loodusvahid medali jaoks puust kettaid saagida, aga kes tahab proovida, saab ka ise käsisaega medali välja saagida,“ sõnab Kaidi.
Kehakinnituseks pakutakse kõigile teed, hernesuppi ja vastlakukleid.
Juba on end üritusele registreerinud üsna mitu kooli, kuid kindlasti mahub veel lisa. „Ootame kõiki,“ kinnitab Kaidi. „Palume vaid tulekust ette teatada, et teaksime arvestada, kui palju kulub suppi ja vastlakukleid.“
Talv ja kevad
Kes tööpäeval omale sõitu Ähijärvele kuidagi lubada ei saa, võiks tee sinnakanti ette võtta nädalavahetusel. Seda tasub teha kahel põhjusel. Ühest küljest on veel ilmselt viimaseid hetki võimalus nautida tänavust talve. „Siinne lumine künklik maastik on imeline vaatepilt – suusad alla ja tulge,“ innustab Kaidi veel viimaseid nädalavahetusi suusatamisele pühendama. Ja mitte üksnes suusatamisele – lumi on praegu metsa all kõva ja kannab neidki, kes niisama jalutada soovivad. Ka Ähijärvel on lumi nagu avatud raamat, mis kõneleb lumele trükitud loomajälgede keeles. „Isegi ilvese jälgi on külastuskeskuse maja taga nähtud,“ tõdeb Kaidi.
Teisalt aga ootab Karula rahvuspark loodusehuvilisi kevademärke avastama: kas pungad juba pakatavad, linnud laulavad ja kas kuusk on oma okkaid maha poetanud. Viimatimärgitud nähtus on märk sellest, et lumi hakkab peagi sulama.
Kohtume metsas!
Registreeri end üritusele ja kohalesõidu juhendit vaata SIIT.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!