Mine metsa: Lahemaale suusatama, matkama ning pärandkultuuri uudistama!
Viimatinimetatul saab uudistada näiteks vana taimeaeda, vaigutatud puid, hundiaeda jt märke kunagisest inimtegevusest neis paigus, lisaks lugeda metsloomade jäljekirju. Suusa- ja jalgsimatk algavad kell 11 Võsu spordihoone juures, pärandkultuuri uudistama minejad stardivad Oandult kell 11.30.
Bussid toovad kohale
RMK Oandu looduskeskuse juhi Tiina Neljandiku sõnul on tänavuse Lahemaa Rahvuspargi juubeliaasta puhul pandud käiku spetsiaalne Metsabuss, mis toob rahvast Rakverest nii sellele kui ka järgnevatele RMK Lahemaa üritustele. „Veel on mõned kohad Metsabussi peal vabad,“ ärgitab Tiina Neljandik Rakvere rahvast matkama tulema ning end eelnevalt bussile registreerima.
Samuti väljub matkabuss Võsu bussijaama juurest kell 10, mis toob ümberkaudsete külade rahva stardipaika.
Neljandik märgib, et tegemist RMK ja Võsu Vabatahtliku Tuletõrjeühingu korraldatava traditsiooniks kujunenud matkaga, mis sai alguse üheksakümnendatel aastatel ning tänavune matk on juba üheteistkümnes (paaril aastal on matk lumenappuse tõttu ka ära jäänud).
Kui algusaastail koondas üritus suusatajaid, siis hiljem hakati korraldama ka jalgsimatku, et osa saaksid võtta needki, kel suuski pole, ning et lumepuudus matkapäeva nurjata ei saaks. „Üritus on nüüd ka järjest rahvarohkemaks muutunud,“ kinnitab Tiina Neljandik rõõmsalt.
Võrreldes varasematega on tänavune matkapäev teistpidi pööratud. See tähendab, et kui varem alustati Oandult ja lõpetati Võsul, siis sel aastal kulgeb teekond täpselt vastupidi.
Oandu küünis ootavad naiskodukaitsjad matkalisi kuuma supi ja teega, Oandu looduskeskuses saab vaadata loodusfilme ja külastada näitusi. Iga retkeline saab saagida ja põletada ka matkamedali.
Mitmekesine jäljemuster
Tiina Neljandik tõdeb, et Lahemaa metsad on praegu loomajälgedest kirjud. „Värsket lund pole ammu sadanud ning kõik jäljed alates hiirest ja lõpetades ilvese ja põdraga on hästi näha,“ kirjeldab ta. Oandul matkaraja ääres, seal, kus noored kased ja männid kasvavad, saab kaeda põtrade küljelohkudega kirjatud magamispaika.
Ja kindlasti tasub matkama tulla kasvõi sel eesmärgil, et vaadata oma silmaga tänavust lumepeaküla – nimelt mõõdeti hiljuti Virumaa Teataja andmetel Oandul lume paksuseks 71 sentimeetrit, mis on sügavaim Eestimaal.
Tiina Neljandik kinnitab, et lumes sumpamist pole hoolimata lumerohkusest tarvis peljata, sest lumi üldjuhul kannab ning neis paigus, kus matkad toimuvad, on rajad eelnevalt sisse tallatud.
„Kindlasti sobivad riided selga ning jalanõud jalga,“ rõhutab Tiina Neljandik.
Öeldakse ju, et pole olemas halba ilma, on vaid ilmale sobimatu riietus!
Kohtume metsas!
Busside väljumise kellaaegu ja marsruute ning teejuhatust vaata SIIT.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!