Ajakirja Journal of Vertebrate Paleontology viimases väljaandes avaldatud uuring kinnitab, et maod on ilmselt maa- või ookeanisisalike järeltulijad. Mõlemal juhul muutusid jalad arengu käigus vähem vajalikuks, vahendab Novaator.

“Kui miski osutub ebavajalikuks, siis võib see taandareneda, ilma, et see seaks ohtu looma eluspüsimise. Taandareng võib olla ka positiivne, näiteks madudel võisid jalad takistada urgude kaevamist või ujumist,” ütles uuringu juht Alexandra Houssaye.

Pariisi loodusloomuuseumi teadur Houssaye analüüsis koos kolleegidega väljasurnud madu Eupodophis descouensi.

See eelajalooline madu elas kriidiajastul praeguse Liibanoni aladel.

Teadlased kasutasid mao paremaks uurimiseks uut sünkrotonkiirgusega pildistamistehnoloogiat SRCL, mis võimaldab röntgenkiirguse abil kiirel kivistisest läbi tungida. Tuhandetest kahemõõtmelistest piltidest pandi lõpuks kokku mao kolmemõõtmeline kujutis.

Uuringu kaasautor Paul Tafforeau Euroopa sünkrotonkiirguse uurimiskeskusest ütles, et selle tehnoloogia abil on erinevalt teistest kasutusolevatest tehnikatest võimalik näha kivististes mikroskoopilisi detaile ilma neid kahjustamata.

Uue kolmemõõtmelise mudeli põhjal võib öelda, et oma eluajal olid Eupodophisel kaks väikest tagurpidi jäset ning puudusid esijäsemed.

Kõrgtehnoloogia abil tehtud piltidel nähtaval jalal on neli kontsluud.

Lisaks sellele näitasid pildid, et selle luustiku ülesehitus sarnaneb oluliselt praeguste sisalike jalgadega.

Houssaye sõnul olid selle maailma peaaegu vanima mao jalad äärmiselt taandarenenud.

Vanima mao säilmed on 94 -112 miljonit aastat vanad, kuid uuritud madu pärineb umbes 90 miljoni aasta tagusest ajast.

Arvatakse, et samast ajastust pärineval maol Najash rionegrina olid samuti tagajalad, mis lisab kindlust teooriale, et kunagi olid madudel jalad ning nende eellaseks oli jalgadega sisalik.

Najash leiti Argentiina Rio Negro provintsist.

Brasiilia Sao Paolo ülikooli teadlase Hussam Zaheri arvates säilis Najashil vaagnaluud toetav ristluu. Zaher usub, et see tunnusjoon kadus, kui maod arenesid.

Zaheri arvates viitab anatoomia sellele, et madu elas urgudes.

Houssaye arvates ei lahene madude pärinemise küsimus lähima kümne aasta jooksul, kuid ta loodab, et erinevad uurimisrühmad, kes selle küsimuse kallal pead murravad, suudavad kunagi kindlaks teha kõigi tänapäevaste madude ühise eellase.