Läänemere talvekliima muutub tormiliselt
Göteborgi ülikooli maateaduste osakonna valduses on maailma ühed kõige vanemad klimaatiliste andmete kogud, mis kajastavad Läänemere õhutemperatuure ja jääkatte ulatust viimase 500 aasta jooksul. Kasutades nende andmejadade analüüsimiseks uusi statistilisi meetodeid, süvenes uurija Christin Eriksson kõikumistesse Põhja-Euroopa kliimas alates 16. sajandist, keskendudes eriti talvisele kliimale, vahendab ScienceDaily.
Uuring näitab, et Läänemere piirkonnas iseloomustavad talveilma kas pehmete või külmade talvede pikad perioodid, ning üleminekud ühelt kliimatüübilt teisele on olnud väga kiired. Tõik, et mitu sõltumatut Läänemere-teemalist andmekogu osutavad samas suunas, kinnitab uurija järeldust, et piirkonna talvekliima kaldub muutuma üllatavalt kiiresti.
Andmejadad võimaldasid Erikssonil tuvastada viimase 500 aasta jooksul 15 perioodi, mis kaldusid keskmisest kõrvale. Kaheksa neist olid tavalisest soojemad ja seitse külmemad. Uurimus näitab, et oleme praegu keset soojaperioodi, mis algas 19. sajandi lõpus. Samuti selgub sellest, et külmaperioodide talvedel on kõikumised olnud suuremad kui soojade talvede ajal.
"Globaalse kliimamuutuse mõjude mõistmiseks peame mõistma, kuidas muutub kliima regionaalselt," ütleb Eriksson.
Uurimus võttis arvesse ka jääkatte maksimaalset ulatust ja jõgede üleujutusi; selgus, et viimase saja aasta jooksul on maksimaalne jääkate olnud varasemast väiksem, samal ajal kui üleujutuste tase on püsinud stabiilsena.
Tulemused annavad mõista, et temperatuuri tõus tulevikus võib viia mageveevarude kahanemisele lõuna pool, kuid kasvamisele põhjas, mis võib suuresti mõjutada Läänemere soolade tasakaalu ja seekaudu ka meie kodumere habrast ökosüsteemi.