Saja-aastaste inimeste arv hüppab kuue miljonini
Kui 1950. aastal oli maailmas vaid mõnituhat üle saja aastast inimest, siis praegu on nii vanu inimesi hinnanguliselt juba enam kui 340 000. Selle tulemusena tõuseb rahvastiku mediaanvanus (vanus, millest on sama palju nooremaid kui vanemaid inimesi) paljudes arenenud riikides viiekümne aasta ligi. Kõige rohkem on sajandivanuseid kodanikke Jaapanis ja USA-s, Eestis on üle saja-aastaseid umbes sadakond. Aastaks 2050 kasvab nii vanade inimeste hulk pea kahekümnekordseks, mis muudab üle saja-aastased kõige kiiremini kasvavaks vanusegrupiks maailmas, vahendab Novaator.
Vanaks elamist soodustab üha kõrgematasemelisem meditsiiniline abi ning tervislikumad toitumisharjumused, mis vähendavad südamehaiguste ja infarktiohtu. Kõrge eluea saavutamist mõjutavad ka geneetilised faktorid ja elustiil, samuti sellised arstid, kes on valmis korralikult ja südamega ravima teiste arstide poolt liiga vanaks peetud patsientide terviseprobleeme.
Aastal 2050. elab kõige rohkem sajandivanuseid inimesi Jaapanis - hinnanguliselt umbes 627 000 inimest ehk ligi protsent rahvastikust. Vananevat ja üha enam abi vajavat elanikkonda silmas pidades on Jaapani robotitootjad üha enam keskendumas koduabilistest robotite väljaarendamisele.
Kui Jaapanis soodustab kõrget eluiga eelkõige tervislik, rasvadevaene dieet, siis Kreekas, Itaalias, Monacos ja Singapuris mõjub inimeste elueale soodsalt kliima. Ka nendes riikides kasvab üle saja aastaste osakaal kiiresti, seda eelkõige naiste hulgas.
USA-s kasvab sajandivanuste inimeste arv 2050. aastaks praeguselt 75 000-lt 600 000-ni. Eelkõige tuleneb see pärast sõda beebibuumi ajal sündinud inimeste sajanda sünnipäeva täitumisest. Selle tulemusena oodatakse USA valitsuse suurenenud kulutusi sotsiaalhoolekandele ja meditsiinile.