16. ja 17. sajandil esimest globaalset impeeriumit valitsenud Hispaania kuningate Habsburgide saatuse esmakordne geneetiline analüüs annab mõista, et nad hääbusid seetõttu, et eelistasid abielluda oma sugulastega, vahendab Times.

1516. aastal Hispaania troonile tõusnud dünastia valitses riiki selle kõige kuulsusrikkamal perioodil, mil Hispaania oli Euroopa võimsaim riik.

Monarhid nagu Carlos I, Felipe II ja Felipe IV otsisid võimalusi kuningliku liini tugevdamiseks veresuguluslike abielude kaudu.

Sellise aretustöö tulemuseks pole mitte ainult kuulus "Habsburgide lõug", mille on portreedel põlistanud Tizian ja Velasquez, vaid ka suguvõsa meesliini hääbumine.

Habsburgide valitsus Hispaanias lõppes 1700. aastal - kõigest kaks sajandit pärast selle algust -  Carlos II surmaga. Too oli haiglane, füüsilise ja vaimse puudega mehike, kelle kehv tervis ja lapsikus olid tõenäoliselt seletatavad veresugulus-abieludega, nagu teadlased näidanud on.

Santiago de Compostela ülikooli teaduri Gonzalo Alvarezi juhtimisel valminud uuring osutab, et Carlos II kannatas kahe eraldise haruldase geneetilise haiguse käes, mis tulenesid peaaegu kindlasti tema esivanemate abiellumiskommetest.

Carlos II, hüüdnimega El Hechizado ("Ärakaetatu"), oli lühikest kasvu ja nõrga kehaehitusega, kannatas rahhiidi ja soolkonna vaeguste all ning kusi tihti verd. Tal esines õpiraskusi, ta pea oli kehaga võrreldes väga suur ning kaks tema naist teatasid, et ta oli kas impotentne või esines tal enneaegseid seemnepurskeid. Alvarezi töörühma kinnitusel selgitaksid selliseid sümptomeid kaks retsessiivset geneetilist häiret: ajuripatsi-hormooni vaegus kombinatsioonis neeru distaalse tubulaarse atsidoosiga.

Carlose geneetiline taust - nagu ka tõik, et ta isa Felipe IV oli ühtlasi ta ema Austria Mariana isapoolne onu - "võiks selgitada suuremat osa antud kuninga komplekssest kliinilisest profiilist, kaasa arvatud suguvõimetust/viljatust, mis konkreetselt viiski dünastia väljasuremiseni," järeldasid uurijad.

Habsburgide kehvi väljavaateid süvendas veelgi rinna- ja väikelaste väga kõrge suremus perekonnas, mis võis samuti olla peresisese paarumise tagajärg. Pooled kõigist kuninglikest võsukestest surid enne kümnendat eluaastat, ehkki sama vanade lihtsate Hispaania külalaste seas oli suremus samal perioodil vaid 20 protsenti.

Ajakirjas Public Library of Science One avaldatud teadustöö vaatles Hispaania Habsburgide enam kui 3000-liikmelist laiendatud sugupuud 16 põlvkonna vältel. Sel perioodil sõlmitud 11st Hispaania kuninga abielust polnud vaid kaks veresugulaste vahelised; enamikus olid osalisteks väga lähedased sugulased.

Habsburgid olid nii põhjalikult sisearetatud, et Carlos II oht pärida geneetiline haigus oli võrreldav õe ja venna või isa ja tütre suhtest sündinud lapse omaga.