Haigused nagu näiteks kollapalavik, katk, linngripp, puukborellioos, koolera, ebola, tuberkuloos võivad hakata plahvatuslikult levima, kui keskmine temperatuur ja sademete hulk maailmas oluliselt muutuvad, vahendab
.

Näiteks linnugripp, mis võib nakatada ka inimest, levib paremini põuaaladel. Nakatunud metslinde on nähtud koos kodulindudega joomas paikades, kus vett napib.

Lindude selline käitumine on viinud olukorrani, kus „looduse loomulikud piirid enam ei kehti”, osutavad eksperdid. Samuti hakkavad teatud piirkondade haiguskandjatest parasiidid nagu puugid ja moskiitod tungima uutele territooriumidele, mis pole parasiitide tulekuks valmis.

Rahvusvaheline koostöö looduse ja loomade jälgimisel on võib-olla ainus tulemuslik viis end haiguste leviku eest kaitsta, märgib raporti koostamises osalenud William Karesh organisatsioonist Wildlife Conservation Society.

Tõsi, haiguste levikule ei aita kaasa mitte ainult looduslikud protsessid, vaid ka inimtegevus. Näiteks ebaseaduslikult püütud metsloomadega äritsemine suurendab võimalust, et loomset päritolu haigus nakatab ka inimest. Nõnda sai 2002. aastal puhkenud SARS-i epideemia alguse Hiina turult, kuhu oli müügile toodud nakatunud tsiibeteid. Tsiibet on Aafrika kärpkaslane ja tuntud oma maitsva liha poolest.