KASVAV OHT | Delfi nimel avaldatud libaartikleid kasutatakse ära investeerimispettusteks
(36)
Küberkurjategijad on viimastel kuudel avastanud ja hoogsalt kasutusele võtnud uue viisi, kuidas suunata kergeusklikke inimesi paigutama raha kuritegelikesse investeerimiskeskkondadesse – selleks on võetud kasutusele Delfi kui tuntud kaubamärgi nimel avaldatud libaartiklid.
„Aktiivselt on meie kaubamärki ära kasutatud just selle aasta algusest,“ tõdeb Delfi Meedia IT-infrastruktuuri juht Rasmus Tamm.
Pettuse sisuks on Delfi artiklitega äravahetamiseni sarnase väljanägemisega artiklite veebis avaldamine. Kurjategijad on näinud selleks koguni nii palju vaeva, et on registreerinud enda nimele selliseid veebidomeene nagu delfieesti.ee, delfiekspress.eu, delfikrimi.ee ja isegi delfiautoavarii.ee
Kasutatud on nende domeenide registreerimiseks peamiselt Leedu domeeniregistri pidajaid, kes pole aga tsiviilpäringute peale olnud just eriti abivalmis ega ole avaldanud oma kuritegelikke kliente.
Artiklite pealkirjad ja fotod on valitud väga väljakutsuvad ja tabloidsed, et inimesi neil klikkima meelitada. Viited neile artiklitele avaldatakse peamiselt Facebookis ja levitamiseks kasutatakse nii libakontosid kui lihtsameelseid n-ö kõige jagajaid, kes kipuvad oma seinal avaldama neile huvitavana tunduvaid artikleid, ilma et nad nende päritolus ja ehtsuses veenduksid.
„Meie artikleid on kohati nii täpselt jäljendatud, et inimesed ei pruugi arugi saada, et tegemist on pettusega,“ tõdes Tamm.
Ühelt poolt rikub selline tegevus Delfi autoriõigusi, ent milles seisneb oht neile, kes libauudised avavad? Rasmus Tamme sõnul on ohu olemuseks investeerimiskelmus.
„Tüüpiline näide: artikkel algab kirjeldusega vägivallajuhtumist mõne avaliku elu tegelase suhtes, ent nagu muuseas jõutakse välja selleni, et olemas on üks väga hea raha paigutamise ja tagasiteenimise keskkond nimega Bitcoin Drift, kust libaloo peategelased oma hädadele leevendust on leidnud,“ selgitas Rasmus Tamm.
Tamme sõnul on aga tegemist klassikalise libainvesteerimiskeskkonnaga. Meelitatakse tegema väikest investeeringut, näidatakse imelist kasvu, ja kui veab, siis alguses makstakse parimal juhul usaldusväärsuse kasvatamiseks isegi veidi intresse või dividende välja. Lõpuks meelitatakse ohvrilt välja kogu tema raha ja ühelegi päringule enam ei reageerita.
„Puhas finantsõngitsus!“ sõnas Tamm.
Kui tema viidatud artikleid lähemalt uurida, siis on seal edukate investeerijate näitena toodud isegi Delfi Ärilehe peatoimetaja Tanel Saarmann. Paraku läks tõenäoliselt Leedu päritolu petturitel nime leedupäraseks muutmisega halvasti, kuna ajakirjaniku nimeks on nende keskkonnas saanud Tanelis Saarmannas.

Rasmus Tamm märkas, et sel aastal on pea kõik tema kohatud libaartiklid suunanud kasutajad just Bitcoin Drifti keskkonda. Kelle nimele on registreeritud libauudiseid tootvad keskkonnad, ei ole teada. Tekkinud on juba libaartiklite masstoodang: neid valmib sisuliselt iga paari päeva tagant.
„See, et neid libaartikleid nii palju tehakse, näitab, et sellel on mõtet – järelikult peab olema õngelangejaid. Ning seni, kuni järelevalvet tegevad ametkonnad ei ole jõudnud algsete loojateni, võibki jääda neid lehti tulema,“ ütles Tamm.
Delfi Meedia teeb tema sõnul pettuste tõttu aktiivset koostööd kübervalveüksusega CERT-EE ning ligipääs paljudele libauudiste keskkondadele on juba suletud.
Samale üksusele saavad vihje korras saata infot kõik tähelepanelikud inimesed, kindlasti tuleks kaasa panna artikli täispikkuses aadress ehk URL.