Euroopa Komisjoni Kopernikuse kliimateenistuse andmetel oli Maa keskmine temperatuur 2024. aastal umbes 1,6 °C kõrgem kui industriaalajastu eelne tase, kuna kasvuhoonegaaside heitkogused saavutasid kõigi aegade kõrgeima taseme.

Globaalse soojenemise tagajärgesid oli möödunud aastal juba näha - ootamatute kuumalainete, tormide, põudade, üleujutuste ja metsatulekahjude näol.

„Me oleme nüüd Pariisi kokkuleppes määratletud 1,5 ºC taseme ületamise äärel ja viimase kahe aasta keskmine on juba üle selle taseme,“ ütles Euroopa ilmateenistuse ECMWF kliima strateegiline juht Samantha Burgess oma avalduses.

Kahekraadist kliimasoojenemist peetakse oluliseks lävendiks, kuna sellest suurem soojenemine suurendab oluliselt hävitava ja pöördumatu kliimakriisi tõenäosust. See tähendaks enamiku Gröönimaa ja Antarktika mandrijää kokku varisemist ning ekstreemseid kuumalaineid, põudasid ja ilmastikuolusid üle maailma.

2015. aasta Pariisi kliimakokkuleppes lubasid 195 riiki hoida globaalset temperatuuri tõusu olulisalt alla 2 kraadi, eelistatavalt alla 1,5 kraadi. Kuna see eesmärk viitab enam kui kahe aastakümne keskmisele, ei tähenda uudis, et kokkulepe on kehtetu, kuid seab eesmärgi saavutamise kahtluse alla.

„On äärmiselt tõenäoline, et me ületame pikaajalise keskmise ehk 1,5 kraadi ja Pariisi kliimakokkuleppe piiri,“ ütles Burgess neljapäeval toimunud pressikonverentsil.

Möödunud aasta rekordeid purustavaid temperatuure saab osaliselt selgitada kliimatsükliga El Niño, mis põhjustab troopilise Vaikse ookeani idaosa vee soojenemist, mõjutades globaalseid ilmastikumustreid.

Pärast El Niño lõppu 2024. aasta aprillis ei taastunud temperatuur siiski varasemate keskmiste tasemete juurde, mis tekitas teadlaste seas arutelu selle üle, kas muud ilmastikumudelid, laevareostuse vähendamine või pilvkatte vähenemine võisid põhjustada ilmset kiirenemist globaalses soojenemises.

„Mitte iga aasta ei purusta rekordeid, kuid pikaajaline suundumus on selge,“ ütles NASA Goddardi kosmoseuuringute instituudi (GISS) direktor Gavin Schmidt. „Me näeme juba praegu selle mõju äärmuslikes vihmahoogudes, kuumalainetes ja suurenenud üleujutusriskis, mis süveneb, kuni heitkogused jätkuvad.“

Veel on vara öelda, mida see 2025. aastaks tähendab. Ülemaailmne merepinna temperatuur, mis 2024. aastal rekordtaseme saavutas, näib nüüd jahtuvat tavapärasemale tasemele. Ja La Niña, El Niño vastasfaas, peaks temperatuuri veelgi langetama.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena