Tartu ülikooli teadlased saavutasid läbimurde Salmonella bakteri antibiootikumitundlikkuse tuvastamisel
Tartu Ülikooli ja Resistell AG teadlased on teinud edusammu võitluses antimikroobse resistentsusega. Nende uurimus näitab, et nanoliikumise tehnoloogia aitab määrata salmonellade tundlikkust antibiootikum asitromütsiini suhtes vaid kahe tunni jooksul.
„Salmonella enterica põhjustab igal aastal üle 20 miljoni nakkusjuhu ja kujutab endast suurt ohtu ülemaailmsele tervisele. Selle patogeeni suurenev resistentsus traditsiooniliste antibiootikumide, sealhulgas beetalaktaamide ja fluorokinoloonide suhtes on tinginud vajaduse asitromütsiini kasutamise järele, mida kasutatakse invasiivse salmonelloosi raviks,“ rääkis Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson.
Asitromütsiiniresistentsuse suurenemine on tema sõnul tekitanud vajaduse kiirete ja usaldusväärsete antibiootikumiresistentsuse tundlikkuse testimise meetodite järele.
Uus tehnoloogia mõõdab nanoliikumise anduri külge kinnitatud metaboolselt aktiivsete bakterite võnkumisi, millega saab tuvastada bakterite reaktsiooni antibiootikumile juba kahe tunni jooksul.
„Selline kiire avastamine on õigeaegse ja tõhusa ravi jaoks väga oluline, ning võib päästa elusid ja vähendada haigestumiste arvu,“ selgitas professor Tenson.
ERADIAMR kontsortsiumi kuuluva rahvusvahelise uurimisrühma tulemused näitasid, et tehnoloogia suudab masinõppe algoritmide alusel bakterid täpselt resistentseks või vastuvõtlikuks liigitada. See lähenemisviis ei anna mitte ainult kiireid tulemusi, vaid rõhutab ka analüüsitingimuste, näiteks temperatuuri ja pH olulisust, mis mõjutavad märkimisväärselt asitromütsiini tõhusust.
Projekti ERADIAMR eesmärgid on pühendatud antimikroobselt resistentsete bakterite tõhusale kiirdiagnostikale ja ravile.