Oxfordi lähedal leiti 166 miljonit aastat vanad dinosauruste jäljed, mis annavad haruldase ülevaate nende hiiglaslike olendite elust ja liikumisest. Avastati umbes 200 jälge, mis kuuluvad erinevatele dinosaurustele, sealhulgas hiiglaslikele taimtoidulistele cetiosaurustele ja kiskjalikele megalosaurustele. Need jäljed asuvad paekivisel pinnasel ning moodustavad pikad rajad, millest üks ulatub lausa 150 meetrini.

Avastuse tegi karjääris töötanud ekskavaatorijuht, kes märkas pinnases ebatavalisi kõrgendikke. Varasemad leiud samast piirkonnast kinnitasid kahtlust, et need on fossiilsete olendite jäljed. Leitud rajad on erakordselt hästi säilinud ja võimaldavad teadlastel mõista dinosauruste liikumist ning elupaika. Näiteks on täheldatud, kuidas megalosaurus astus cetiosauruse jälgedele, andes aimu, kuidas loomad üksteise järel sama rada pidi liikusid. Megalosaurused olid suured lihasööjad, kes toitusid muuhulgas taimetoidulistest cetiosaurustest.

Üks radadest.

Uuringute käigus võeti jälgedest jäljendeid, loodi 3D-mudelid ja koguti fotomaterjali. Analüüsides jälgede suurust ja kuju, suudavad teadlased rekonstrueerida dinosauruste käitumist ja toonast keskkonda. Jäljed pärinevad ajast, mil Oxfordi piirkonnas asus madal troopiline laguun, mille mudane põhi säilitas jälgi tänu looduslikele oludele, näiteks tänu settimisele.

Antud leid annab haruldase võimaluse piiluda ajastusse, mis eksisteeris ammu enne inimkonda, ja süvendab arusaamist dinosauruste elust. Teadlased jätkavad töödega, sest arvatakse, et samas piirkonnas võib peituda veelgi rohkem dinosauruste radu.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena