KUULA | Hei noor, kas praktikakoha saamine valmistab muret?
Praktikakoha saamisel saab aina määravamaks suhtlemis- ja koostöö oskus, tõdevad erialaliitude juhid. Kui motiveeritud on õpilased täna praktikakohtades ja kas õpilaste teadmiste ja oskuste pagas vastab ettevõtete ootustele, need on teemad, millele otsime vastuseid.
Sobivate praktikakohtade leidmine on kõigi kõrg- ja kutseõppes õppijate ja koolide endi jaoks oluline teema. Kusjuures ei saa unustada, et praktika koosneb paljudest muudest komponentidest kui ainult töö sooritus, näiteks praktikal olles omandab õpilane olulisi oskusi ja hoiakuid, mida hiljem tööelus vaja läheb. Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla ütles, et tööandjad on sama moodi huvitatud, et noored praktikale tuleksid, kuid nende ootused on veidi teistmoodi, kui töötajaid värvates. „Eelkõige oodatakse, et praktikant oleks püüdlik ja tubli ning tahaks praktikat sooritada aga teisalt oodatakse koolidelt konkreetseid eesmärke ja juhiseid.“
„Võib olla on meedia vahendusel jäänud ekslik mulje, et ettevõtted ei oota praktikante, kuid nii see kindlasti pole. Vaadates tööturu olukorda, siis situatsioon on veidi muutunud. Kui varasemalt dikteeris tööle soovija üsna palju, siis majandusolukord on teinud siingi omad muudatused ja olukord on läinud võrdsemaks,“ kinnitas Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu nõunik Jüri Jõema.
Kuula Haridus- ja Noorteameti (HARNO) podcast’i „Oskustega tulevikku“ ja saad teada, millised on õpilaste ootused praktika juhendajatele värske uuringu valguses. Kas ja millistel juhtudel makstakse praktika eest tasu ning mida teha, et üldse ettevõttesse praktikale saada. Sellest räägivad Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla ja Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu nõunik Jüri Jõema.