INTERVJUU | Teaduste akadeemia uus president Mart Saarma: kui Eesti teadlased tehisaju maha magavad, magavad nad maha väga suure asja
(61)Saarma leiab, et rakendusteaduste finantseerimine on olnud 30 aasta jooksul häbiväärselt väikene – ta pakub lahenduseks välja kolm võimalust.
Tema asutatud firma müüdi ameeriklastele maha 795 miljoni dollari eest.
Eesti otsustajad peaksid aru saama, et tehisaju ongi nüüd see kristall meie käes.
Saarma loodab kohtuda ka kriitikanooli pildunud president Kaljulaidiga
Teaduspõhise tööstuse käimalükkamine ja suure rõhu panemine tehisaju arendusse on kaks teemat paljude seas, millele sel nädalal ametisse astunud teaduste akadeemia president Mart Saarma tahab oma viieaastase ametiaja jooksul kõige enam pühenduda.
Oma elu Helsingi ja Tallinna vahel jagaval Mart Saarmale on antud Tallinnas elamiseks ühetoaline ametikorter Ungern von Sternbergi linnalossi endises hobusetallis, ta nimetas seda Fortele antud intervjuus suurepäraseks ja väga sümpaatselt restaureerituks.
Helsingis on endiselt tema otseses alluvuses 12 inimest, tal on seal neli doktoranti ja viis järeldoktorit. Neid ta omapäi ei jäta, nii teaduses ei tehta.
„Ma loodan, et ka tulevikus ei ole teaduste akadeemia president endine teadlane, vaid ise aktiivne teadlane. Minu enda teaduslik autoriteet on selle ameti pidamisel äärmiselt tähtis,“ sõnab Saarma.
Talle meeldib rõhutada, et ta ei ole molekulaarbioloog, vaid neurobioloog. Ta ennustab, et päeval, kui tekib üks teatud omadustega arvuti, hakkavad inimaju ja tehisintellekt omavahel võistlema. Seni veel mitte.
Ning just tehisintellekti arendamist nimetab akadeemia uus juht kirstalliks meie käes – see on Eesti teaduse ja kõrgtehnoloogilise tööstuse arengu seisukohalt otsustava tähtsusega ning seda ei tohi mitte mingil juhul maha magada. Selleks et tehisintellekti arendamise töö oleks võimalikult edukas, tuleb teha tihedat koostööd neurobioloogidega,
Mõni tööpäev on nüüdseks juba selja taga – millised esimesed sammud olete teha jõudnud?
Minu tegelik töö algas palju varem, sest osa kohustusi tuleb selle ameti kaudu. Näiteks olen ma automaatselt riigi teaduspreemia komitee esimees ja hakkasime juba enne nende väljaandmise nimel tegutsema.
Minu esimene tööpäev oli aga äärmiselt huvitav, pärast kantselei töötajatega praktiliste asjade läbiarutamist kohtusin kliimaministriga.
Kas arutada oli vaja mõnda päevakajalist põletavat teemat, et just selline kohtumine esimesena toimus?
Nende vastutada on keskkond, globaalmuutused, maavarad, energeetika – kõik need asjad, mis on Eestile äärmiselt tähtsad. Mul oli väga hea meel ministri ja tema teadusnõuniku Aveliina Helmiga kohtuda, et koostööd parandada ja tihendada, minu arvamuse kohaselt on sellel ministeeriumil ülitähtis funktsioon.
Samal päeval pidasin kohe ka kõne Eesti investoritele ja ettevõtjatele. Kuna mul endal on kogemusi firmade loomisel ja arendamisel ning teadustöö arenduste rakendamisel, siis jagasin seda. Kuna olen 34 aastat Soomes küllalt juhtival teaduspositsioonil olnud, võin Skandinaavia kogemust nüüd Eestiga võrrelda ja asjadele uue pilgu anda.