Londoni Imperial College’i teadlased uurisid andmeid 200 000 inimese toitumisharjumuste kohta, mis olid võetud Ühendkuningriigi biopangast.
Nad leidsid, et taimetoitlased tarbivad „märkimisväärselt rohkem“ ülitöödeldud toitu võrreldes vähese punase liha sööjate, taimetoidule lisaks kala sööjate ja inimestega, kes söövad vaid osalt taimetoitu.
Ülitöödeldud toidud (UPF-id) sisaldavad sageli palju küllastunud rasva, soola ja suhkrut ning lisaaineid, mis ekspertide sõnul jätab inimeste dieeti vähem ruumi toiteväärtuslikumatele toiduainetele.
Samuti sisaldavad need toidud tavaliselt lisaaineid ja koostisosi, mida ei kasutata, kui inimesed valmistavad toitu nullist, näiteks säilitusaineid, emulgaatoreid ning kunstlikke värv- ja maitseaineid.
Varasemad uuringud on seostanud ülitöödeldud toite rasvumise, südamehaiguste, vähi ja varajase surma suurenenud riskiga.
Imperiali töörühm leidis, et ülitöödeldud toitude tarbimine moodustas üle 20 protsendi päevasest toidutarbimisest ja üle 46 protsendi päevasest energiatarbimisest kõigi uuritud toitumisviiside puhul.
Veganite UPF-ide tarbimine ei erinenud oluliselt tavaliste punast liha sööjate omast, kirjutasid autorid, kuid nende minimaalselt töödeldud toiduainete tarbimine oli 3,2 protsendipunkti võrra suurem.
Teadlased hoiatasid ühtlasi, et taimse piima ja lihaalternatiivide kasvav tarbimine on „murettekitav“, kuna UPF-tööstus „reklaamib üha enam puhtalt taimsetest ainetest toodetud UPF-i kui tervislikku ja jätkusuutlikku alternatiivi, et mobiliseerida tarbijaid üleminekuks lihapõhisest toitumisest“.
„Seetõttu on oluline, et hädavajalik poliitika, mis käsitleb toidusüsteemi jätkusuutlikkust, edendaks ka toitumise tasakaalustamist minimaalselt töödeldud toiduainete suunas, eemal UPF-idest,“ soovitasid teadlased.
„Liha kiputakse vähem töötlema, kuna see näeb loomulikus olekus hea välja ja maitseb samuti hästi,“ ütlesid autorid, „kuigi liha söömisel on oluliselt suurem kahjulik mõju kliimale.“