Tenochtitláni, praeguse Mehhiko linna tähtsaimast templikompleksist Templo Mayorist avastati 1980. ja 1981. aastal vähemalt 42 lapse, vanuses 2-7 aastat, skeleti jäänused.

Skeletid olid asetatud tuhaplaadist kastidesse liivakihile. Mõned olid kaunistatud kaelakeedega ja nende suus olid rohelised kivihelmed.

Nüüd on uued uurimused näidanud, et ohvritega püüti tõenäoliselt lõpetada piirkonna suurt põuda, tehes ohvreid vihmajumalale Tlálocile. Uurimusi esitleti eelmisel nädalal Mehhiko riiklikus kolledžis.

„Alguses püüdis Mehhiko riik leevendada selle mõju, avades kuninglikud viljahoidlad, et jagada toiduained ümber kõige vaesemate klasside vahel, ning viies samal ajal Templo Mayoris läbi laste massiohvreid, et rahustada Tláloci abiliste raevu,“ ütles kohtumisel arheoloog Leonardo López Luján.

Selleks, et välja selgitada, miks massiline ohverdamine toimus, uurisid INAHi teadlased geoloogilisi andmeid koos Mehhiko põuaatlase kannetega, mis näitasid, et aastatel 1452-1454 esines Kesk-Mehhikos suur põud.

López Lujáni sõnul hävitas põud, mis toimus Moctezuma I valitsemise ja Templo Mayori ehitamise ajal, saagid, laastas piirkonna elanikkonda ja sundis nälgivaid peresid müüma oma lapsi lähedalasuvatesse linnadesse toidu eest.

„Kõik näib viitavat sellele, et varasuvised põuad mõjutasid taimede idanemist, kasvu ja õitsemist, samas kui sügiskülmad oleksid rünnanud maisi enne selle valmimist,“ ütles López Luján. „Seega oleks mõlema nähtuse koosmõju hävitanud saagid ja viinud pikaajalise näljahädani.“

Kriisi leevendamiseks puistati ohverdatud laste kehadele sinist pigmenti, merekarpe ja väikeseid linde ning paigutati nende juurde 11 skulptuuri.

Skulptuurid olid valmistatud nii, et need meenutasid asteekide vihma-, vee- ja viljakusejumala Tláloci nägu. Tegelikult püüti laste kaunistamisega tõenäoliselt muuta lapsed vihmajumala abiliste sarnaseks, ütles López Luján.

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena