Põhjalikud teadusuuringud viitavad sellele, et psilotsübiin – psühhedeelse toimega aine, mida leidub „maagilistes seentes“ – võib aidata vaimsete häirete, eriti depressiooni, ravis. Mõju võib olla tuntav juba esimesel kasutuskorral, ning hiljutine uuring näitab, et psilotsübiini positiivne mõju võib kesta isegi aasta.
Uurijad on alustanud psilotsübiini pikaajalise mõju võrdlemist tavapäraste antidepressantidega. Selliste uuringute puhul on oluline, et katsealused ega arstid ei teaks, kes saab psilotsübiini, antidepressante või platseebot, mis vähendab kallutatuse riski. Üks hiljutine uuring kestis kuus kuud ja tulemused avaldati 2021. aastal.
Uuringu esimeses etapis osales 59 depressiooniga patsienti, kellest osa võttis psilotsübiini ja teised antidepressanti essitalopraami. Kuue nädala järel vähenesid kõigil depressiooni sümptomid võrdselt. Kuue kuu möödudes ei olnud ka suuremaid erinevusi, kuigi psilotsübiini tarbinud osalejad olid motiveeritumad, tundsid elurõõmu ja olid sotsiaalselt aktiivsemad.
Katsealuste sotsiaalset aktiivsust ja elurõõmu hinnati ankeetide abil, mis mõõtsid psüühika mõju tööle, igapäevaelule ja hobidele. Psilotsübiin parandas osalejate suhtlemisoskusi, kuid tööalast produktiivsust see oluliselt ei mõjutanud.
Tulemuste põhjal tundub, et psilotsübiin võiks pikaajaliselt olla sama efektiivne kui tavalised antidepressandid. Siiski on vaja veel täiendavaid uuringuid ja suuremat osalejate arvu, et teha lõplikke järeldusi.
Psilotsübiini efekti jälgimine vähemalt 12 nädalat on oluline aspekt ka USA toidu- ja ravimiameti uuringutes. Kui psilotsübiini laialdasem kasutus kinnitatakse, tuleks ravi läbi viia haiglates, mis muudaks selle tavapärasest antidepressantide ravist kulukamaks.