Leedu Rahvatervise Keskuse andmetel on 2024. aasta algusest kuni oktoobrini registreeritud Leedus 201 pneumokoki-nakkuse juhtu. Sellest 16 juhtumit on esinenud lastel vanuses 0–7 aastat ning 185 juhtumit täiskasvanutel vanuses 18–94 aastat. Viimastel aastatel on nakkusjuhtude arv tõusnud: 2022. aastal esines 3,1 juhtu 100 000 elaniku kohta, kuid 2023. aastal tõusis see näitaja 4,7 juhuni. Leedu spetsialistid rõhutavad, et haiguse kontrolli all hoidmiseks on oluline vaktsineerida vähemalt 90% lastest. Praegu vaktsineeritakse Leedus igal aastal umbes 80% lastest.
Laste pneumokokivaktsiin on Leedus tasuta kättesaadav riikliku laste vaktsineerimiskava raames vanuses 2 kuud, 4 kuud ja 12–15 kuud. Täiskasvanud, kes ei kuulu pneumokokkinfektsiooni riskigruppidesse, saavad soovi korral vaktsiini omal kulul. Lisaks pneumokokivaktsiinile soovitavad spetsialistid vaktsineerida ka gripi ja COVID-19 vastu, kuna gripp võib tekitada tüsistusena kopsupõletikku. Nii pneumokokki, grippi kui COVID-19 vaktsiini on soovitatav saada ühe arstilkäiguga, et tagada parem kaitse erinevate nakkuste vastu.
Pneumokoki-nakkus on bakteriaalne infektsioon, mille põhjustajaks on bakter Streptococcus pneumoniae ehk pneumokokk. See bakter võib põhjustada mitmesuguseid haigusi, sealhulgas kopsupõletikku, keskkõrvapõletikku, sinusiiti, meningiiti ja sepsist. Haigus võib levida köhimise ja aevastamise kaudu, mistõttu on nakkus levimisohtlik, eriti tihedalt asustatud kohtades ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel.
Pneumokoki-nakkuse sümptomid sõltuvad haigusvormist. Näiteks kopsupõletiku korral on tavaliselt sümptomiteks palavik, köha ja hingamisraskused. Meningiidi korral esinevad tugev peavalu, kaelakangestus ja tundlikkus valguse suhtes. Haigus võib olla eriti ohtlik väikelastele, eakatele ja krooniliste haigustega inimestele, kuna nende immuunsüsteem ei suuda sageli nakkusega piisavalt hästi võidelda.
Selle vältimiseks on olemas tõhusad vaktsiinid, mis on eriti soovitatavad lastele, eakatele ja riskirühma kuuluvatele inimestele.