KUULA | Olukorrast digiriigis: mida tähendab Eesti jaoks kosmoseriigiks olemine ja millised on tulevikuambitsioonid?
Uues „Olukorrast digiriigis“ episoodis arutletakse Keskkonnaagentuuri ja kosmosevaldkonna teemadel. Saatekülalisteks on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi innovatsiooni ja tehnoloogia osakonna kosmosevaldkonna juht Paul Liias ning Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.
Kuigi arenguruumi ja ambitsiooni jagub veel palju, võib Eestit täna kosmoseriigiks nimetada. Nimelt osaleb Eesti mitmetes Euroopa Kosmoseagentuuri programmides, mille tulemusena areneb pidevalt nii Eesti ettevõtlus kui ka tehnoloogiline võimekus. Oluliseks märksõnaks on siinkohal maailmatasemel kaugseire, mille abil saame mõõta ja tuvastada muutusi ning olukorda keskkonnas.
Kaugseirest ehk satelliidiandmetest üksinda aga ei piisa – ka maapealsed mõõtmisandmed mängivad olulist rolli. Rääkides ilmaprognoosidest, seisneb info täspsus ja usaldusväärsus just maapealsete radarite ja satelliitide koostöös. Kuigi viimaste abil saab mõõta isegi kasvuhoonegaaside hulka ja muutusi, ei piisa kogu informatsiooni töötlemiseks ja mudelitesse integreerimiseks ainult tehistööjõust.
Kaugseire mängib olulist rolli ka paljudes teistes aspektides nii riigi- kui ka erasektoris. Näiteks saavad ettevõtted kaugseire põhiselt tuvastada oma potentsiaalseid kliente ning hoida kokku ressurssi otsemüügi pealt. Ka metsanduses mängivad kosmoselahendused olulist rolli – satelliitandmetele tugineva kaugseireprojekti abil on võimalik jälgida metsaga toimunud muutusi ning tuvastada seeläbi nii planeeritud kui ka ootamatuid asjaolusid.
Seda, missugused saavutused Eestil veel kosmosemaailmas ette on näidata ning milline saab olema keskkonna- ning kosmosevaldkonna tulevikumuusika, kuuled lähemalt „Olukorrast digiriigis“ uuest episoodist. Saadet juhib Tanel Talve.
Kuula episoodi Delfi Taskust!
Saate on tellinud Majandus- ja Mommunikatsiooniministeerium.