Läti teadlaste kordaminek: nende loodud tehisintellekti mudel tuvastab vähirakke 92% täpsusega
Läti teadlaste poolt välja töötatud tehisintellekti (AI) mudel suudab vähirakke tuvastada kuni 92% täpsusega. Seda uudist jagas Läti Ülikooli Kliinilise ja Ennetava Meditsiini Instituut, kirjutab Läti Delfi.
Läti teadlased on välja töötanud tehisintellekti mudeli, mis suudab ära tunda vähirakke 92% täpsusega. Läti Ülikooli Kliinilise ja Ennetava Meditsiini Instituudi teadlased tegelevad nüüd mudeli täiustamisega, et tulevikus saavutada veelgi suuremat täpsust. Tehisintellekti rakendamine vähi varases tuvastamises võib muuta haiguse avastamise ja ravimise palju efektiivsemaks.
Vähiskriiningu programmid on prioriteetseteks projektideks mitmes Euroopa Liidu teadusasutuses. Läti osaleb ka AIDA projektis, mille raames töötatakse välja AI-põhine abivahend, mis aitab avastada maovähki ja selle eelvorme. Lisaks Lätile osalevad projektis ka Prantsusmaa, Hispaania, Leedu ja Portugal. Läti teadlased kogusid andmeid terve aasta jooksul, skaneerides ja analüüsides kudede pilte, millele patoloogid märkisid vähieelsed või vähirakud.
Tehisintellekti mudelit õpetati tuvastama vähirakke, võrreldes neid uute kudede näidistega. See mudel on loodud toetamaks vähi varajast avastamist ja andma patoloogidele teavet vähiliste muutuste ulatusest ja raskusastmest. Esimesed tulemused näitavad, et AI suudab 92% täpsusega tuvastada kasvajast mõjutatud rakke.
Patoloog Janis Ziemelis selgitas, et analüüs põhineb Läti Ülikooli geenipanga proovidel, nende puhul uuriti maolimaskesta patoloogilisi fragmente, mis olid värvitud tavapäraste laborivärvidega. Need proovid skaneeritakse ja digitaliseeritakse, et tekitada hiiglaslik fail, mida tehisintellekt analüüsib ja tuvastab kasvaja piire erinevate suurendustega.
Projekti järgmisel etapil hakatakse AI-mudelit õpetama tuvastama ka vähieelseid seisundeid. Patoloogide peamiseks väljakutseks on eristada kasvajakomplekse rakkudest, mis võivad osutuda kas põletikuliseks infiltraadiks või milles esinevad muud patoloogilised muutused. Sellistel juhtudel viiakse läbi täiendavad uuringud, nagu immuunhistokeemia, mis aitavad täpsustada kasvajate lokaliseerimist ja ulatust.
Teadlased pööravad erilist tähelepanu ka AI arenduse eetilistele ja õiglastele aspektidele vastavalt ELi suunistele. Prognooside kohaselt kasvab AI lahenduste turumaht meditsiinis 40% aastas ning aastaks 2029 võib selle väärtus ulatuda 160 miljardi euroni.