Hiina teatas hiljuti edukast mehitatud kosmoselennust, mille eesmärk on edendada nende kosmosetehnoloogiate arengut ja saavutada konkurentsieelis USA ees. Hiljutine missioon Shenzhou-19 viis kolm taikonauti – nende seas ka Hiina esimese naistaikonaudi – Maa orbiidil asuvale Tiangong kosmosejaamale, kuhu nad jäävad viieks kuuks teadustööd tegema, sh katsetatakse väljumist avakosmosesse. Missiooni komandör oli kogenud veteran Cai Xuzhe, kuid meeskonnas olid noored, 1990ndatel sündinud taikonaudid. Noorema põlvkonna kaasamine Hiina kosmoseprogrammi tähistab sihikindlat sammu värskete talentide arendamise poole, valmistades ette meeskondi kaugemateks ja keerulisemateks missioonideks – sealhulgas planeeritud mehitatud Kuu-lennuks aastaks 2030.
Juba 2030. aastaks plaanib Hiina saata inimesi Kuule – tegu oleks Aasia riigi jaoks esimese taolise missiooniga. Hiina kosmoseagentuur töötab välja selleks uusi rakette ja kosmosesõidukeid, sealhulgas rasket kanderaketti Changzheng-9, mis suudaks transportida vajaliku varustuse ja taikonautide meeskonna Kuule. Lisaks kavandatakse uusi mehitatud maandumissonde ja automatiseeritud süsteeme, mis aitaksid maanduda Kuul, seal uurimistööd teha ja potentsiaalselt rajada Kuul püsivaid baase, mis võimaldaksid pikaajalisemat kohalolu.
Hiina ambitsioonid kosmoses on hakanud USA-le tõsiselt muret valmistama. NASA juht Bill Nelson ja Pentagon on hoiatanud, et Hiina võib oma tsiviilkosmoseprogrammi kasutada ka sõjaliste eesmärkide saavutamiseks, püüdes saavutada kontrolli Kuu ressursside üle ja rajada Kuule strateegilist infrastruktuuri. Pentagoni teatel on Hiina suurendanud satelliitide arvu orbiidil kolmekordseks, luues luurevõrgustiku Vaikse ookeani kohal, mis võib ohustada USA sõjalist võimekust ja julgeolekut.
Lisaks on Hiina kosmoses teinud suuri edusamme, mis ulatuvad kaugemale Marsi ja Kuu vallutamisest. Nad on edukalt saatnud Marsile oma kulguri ning kogunud Kuu pinnalt kivimiproove. Samuti on Hiina alustanud oma satelliitvõrgustiku loomist, mis konkureerib SpaceX’i Starlinki projektiga, pakkudes internetiühendust kosmosest. Kõik see on aidanud Pekingit kosmosevõidujooksus paremale positsioonile, sundides USA-d aktiivsemalt reageerima ja astuma vastusamme oma kosmoseprogrammides.
Hiina ambitsioonid on nähtavad ka igapäevaelus: kosmosekultuur on Hiinas tugevalt esindatud ja nähtaval isegi suurte linnade linnapildis. See on osa Hiina püüdlusest tõusta juhtivaks kosmoseriigiks, mis suudaks tagada mitte ainult tehnoloogilise arengu, vaid ka tugevdada hiinlaste globaalset mõjuvõimu kosmoses.