Mehhiko džunglitest leiti kadunud maiade linn Valeriana, selle avastas Ameerika teadlane Luke Old-Thomas kogemata, sirvides internetis varem kogutud andmeid. Tegemist on suure hoonete kompleksiga Campeche osariigis, mis tiheduse poolest jääb alla vaid Calakmulile — maiade suurimale linnale. Valeriana hõlmab 16,6 km² ala ja sellel on arvukalt hooneid, sealhulgas püramiide, pallimänguväljakuid, amfiteatreid ja tamme. Linnast leiti ligi 6500 rajatist, mis viitab tihedale ja organiseeritud elukorraldusele.

Avastuses oli võtmetähtsusega LIDAR-tehnoloogia, mis suudab lennukilt välja saata laserimpulsse ja luua nende abil kaarte džunglis varjul olevatest moodustistest. Sellise tehnoloogia kasutamine on muutnud arheoloogia efektiivseks ja andnud olulisi uusi avastusi, kuna maapinna üksikasjalik uurimine on keeruline. Valerianas avastati kaks peamist keskuse piirkonda koos püramiididega platsidel, mida maiad kasutasid tõenäoliselt rituaalideks ja matmiseks.

Teadlaste sõnul muudab Valeriana leidmine üldist ettekujutust maiade tsivilisatsioonist. Linn sisaldab elemente, mis näitavad, et maiad ei elanud mitte eraldatud külades, vaid tihedalt asustatud linnalistes keskustes, mis olid suuresti sõltuvad veeressurssidest. Linna territooriumile jäävad tammid viitavad maaharimisele ja vee kogumisele kohalikus kliimas hakkamasaamiseks. Arheoloogide hinnangul võisid kliimamuutused nagu põuad põhjustada tsivilisatsiooni allakäigu, sundides elanikke kolima mujale.

Teadlased usuvad, et Kesk- ja Lõuna-Ameerika džunglitesse on veel palju linnu peidetud, mida LIDAR-tehnoloogia abil leida.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena