Enam kui viis aastat tagasi tegid pangas suvepraktikal olnud noored ettepaneku hakata pangakaarte tegema bioplastikust. Pilootprojektiks sai SEB noortekaart ning esmalt taheti veenduda, kas need on sama vastupidavad kui naftast tehtud kaardid.

„Täna võime öelda, et me pole näinud mingit kvaliteedivahet tavalisel plastikul ja bioplastikul,“ ütles SEB eraklientide segmendijuht Evelin Koplimäe.

Seega langetas SEB otsuse, et tavaplastikust pangakaarte enam ei väljastata ja jätkatakse vaid bioplastikust valmistatud kaartidega.

Forte täpsustavale küsimusele vastates ütles Koplimäe, et täna väljastatavad kaardid on 84 protsendi ulatuses valmistatud söödamaisi ülejääkidest ja valmivad need Poolas. See, mis ained moodustavad ülejäänud 16 protsenti, pole meil esialgu õnnestunud välja selgitada.

Mis on bioplast?

Küll aga võiks korra vaadata, mida räägivad viimased andmed bioplasti keskkonnasõbralikkuse osas.

Esmalt plastiku mõistest. Plastik on polümeer ehk see koosneb makromolekulidest, mis koosnevad korduvatest lülidest. Looduses on polümeerid näiteks tselluloos või elusolendite DNA, kollageen ja keratiin, kunstlikult looduna on enimlevinud polümeerid polüetüleen ja polüpropüleen.