Majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuuri prokurör Kristel Pihlakas ütles Fortele, et menetlust alustati 14. augustil, et kontrollida kuriteoteatega saabunud informatsiooni võimaliku toimingupiirangu rikkumise kohta Harku vallas.
Menetlust alustati karistusseadustiku sätte alusel, mis käsitleb vastutust korruptsioonivastases seaduses kehtestatud toimingupiirangu teadva rikkumise eest suures ulatuses. Karistus sellise teo eest süüdimõistmisel on kuni üheaastane vangistus.
„Täpsemalt ei saa prokuratuur kuriteoteate ega selle kontrollimiseks alustatud menetluse sisulisi detaile kommenteerida, sest tegemist on käimasoleva kohtueelse uurimisega, kus pole ühelegi inimesele, asutusele ega ettevõttele esitatud kahtlustust ning kuriteoteatega laekunud teabe kontrollimine alles käib,“ ütles Pihlakas.
Ta rõhutas, et menetlust alustati, kontrollida kuriteoteates esitatud teavet ja „segaseks jäänud hinnangulisi väiteid“.
„Seetõttu on hetkel väär väide, et kriminaalmenetlust teostatakse kindla isiku suhtes. Lisaks ei saa hetkel tõsikindlalt väita, et keegi üldse on toimingupiiranguid rikkunud,“ sõnas Pihlakas.
Ta märkis, et majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuur võtab teateid võimalikust toimingupiirangu rikkumisest väga tõsiselt, mistõttu kontrollitakse iga sellise teate tagamaid.
„Selleks peab alustama kriminaalmenetlust. Sel viisil toimetame ka antud juhtumi puhul. Siiski on äärmiselt kahetsusväärne, et täna ennelõunal hakkas Harku valla elanikke koondavas Facebooki grupis levima vääriti mõistetav teave kriminaalmenetluse alustamise kohta. Veelgi kahetsusväärsem on, et postituses väidetakse nagu menetlust oleks alustatud kindla isiku suhtes, mis ei vasta kuidagi tõele,“ märkis prokurör Pihlakas.
Forte kirjutas kahe nädala eest, et Pricewaterhouse Coopers (PwC) viis Harku vallale kuuluvas ettevõtte Strantum läbi fionants- ja juhtimisauditi, mille tagajärjel otsustas ettevõtte nõukogu kutsuda tagasi juhatuse esimehe ja ainsa liikme Meelis Härmsi.
Audit tuvastas ettevõttes mitmeid rikkumisi riigihangete läbiviimisel. Harku vallavalitsus heitis Meelis Härmsile ette ka auditi läbiviija töö takistamist ning ühte varasemat juhtumit (kirjutasime sellest siin), kus Vääna-Jõesuu rannas anti reklaampinnad tasuta kasutada Meelis Härmsi venna juhitavale Saku Õlletehasele.
„Kabiinide puhul on reklaamitasu maksmata ettevõttele ja reklaamimaks vallale,“ märkis vallavalitsus.
Mis puutub PWC poolt auditeeritud riigihankeid, siis tuvastati muu hulgas, et
Ühel juhul osteti seadmeid varasema nõukogu esimehe ettevõttest konkureerivaid pakkumisi võtmata.
Teisel juhul osteti hankeprotsessi läbi viimata ranna hooldamise teenuseid ettevõttest, mis asutati päev enne arve tasumist. Vastloodud ettevõte kasutamise põhjenduseks toodi sellesama ettevõtte positiivne kogemustepagas. Seejuures olid ka ilmastikuolud tollel ajahetkel sellised, et tööde teostamine tundub äärmiselt ebatõenäoline.
Kolmandal juhul hangiti juhtimisteenust Strantumist lahkunud osakonnajuhataja ettevõttest. Sellest ettevõttest osteti sisse ka muruniitmise ning lumelükkamise teenust - teenuseid, mille teostamise kontrolli võimalus kaob hiljemalt nädalaga.