Karbist välja: veidi teistmoodi telefon Nothing Phone (2a)
On kahtlematult äärmiselt positiivne, et lisaks Apple’ile ja Samsungile maailmas veel keegi mobiiltelefone tihkab toota. Kuigi mobiilide maailmas pole juba aastaid midagi revolutsioonilist toimunud, proovib Briti tehnoloogiatootja Nothing veidigi muust massist eristuda.
Seadme teeb minu hinnangul eriliseks kaks asja: Esiteks see, et Phone (2a) on esimene n-ö sisemise disainikontseptsiooniga nutitelefon, mis loodi mõni kuu pärast ettevõtte turule tulemist 2020. aastal. See tähendab, et telefoni läbipaistev korpus toob esile muidu telefonis peidus olevad komponendid ja võimaldab näidata põhifunktsioone uuenduslikul viisil.
Väga positiivne on ka see, et kaameramuhk on disainitud just sellisesse kohta korpuse keskel, et see on lauale asetatuna stabiilselt paigal ja sellele saab toksida ilma, et mobiil võnklema hakkaks (enamus konkurentide tooteid).
Kuigi tehnilistelt omadustelt ei ole tegemist millegi erakordsega - mobiilil on MediaTek Dimensity 7200 Pro protsessor, millel välkmälu RAMi näitajas korralikud 8GB ja salvestusmälu 128 GB – on mäluga seonduv siis teine tähelepanuväärne moment selle seadme juures.
Põnev on nimelt see, et kasutaja saab ise seadetest määrata, kui palju võetakse salvestusruumilt (ROM) gigabaite ära ja antakse neid juurde operatiivmälule (RAM). Valikus on 2, 4 ja 8 GB. Seega on võimalik maksimaalne RAMi näit lausa 16 GB. See telefon on tõesti kiire. Rajatud on seade TSMC uusimale teise põlvkonna 4nm protsessoritehnoloogiale.
Nothing ja MediaTek on telefonile lisanud ka optimeerimistööriistad nagu Smart Clean (+200% UFS lugemis-/kirjutamiskiirus pikaajalisel kasutamisel) ja Adaptive NTFS (+100% failiedastuskiirus Windowsi arvutitega) tänu millele on vähenenud teatud komponentide energiatarbimine kuni 10%.
Seade on üsna keskmise suurusega, Flexible AMOLED ekraani diagonaaliks on 6,7 tolli. Ekraan suudab edastada 1,07 miljardit värvi. Ekraani ereduse maksimaalne näitaja ulatub telefonil 1300 nitini. Kuni 120 Hz värskendussagedus kohandub kuvatava sisuga ning videote puhul langeb värskendussagedus 30 Hz-ni, mis võimaldab omakorda akut säästa.
Mis puutub kaameratesse, siis selle tagumise külje kahe objektiiviga kaamerakomplektil on megapiksleid 50 ning šelfi-kaameral 32. Kiire fotojäädvustus minu kontoriaknast (1,6 x suurendusega) annab edasi vägagi tõetruud värvid, selged jooned ja paraja valgustatuse.
Abiks seejuures kaamera TrueLens Engine tehnoloogia. Viimane kasutab elutruude võtete tegemiseks täiustatud algoritme. Üks nendest on koos Google’iga välja töötatud Ultra XDR, mis tagab ereduse ja varjude täpse esituse igal fotol. See jäädvustab 8 kaadrit erinevatel säritustasemetel RAW-vormingus ja seejärel reguleerib iga piksli heledust kuni viis korda kõige tõetruuma tulemuse saavutamiseks.
Kaameral on olema 10x zoom ja optiline pildistabilisaator (OIS).
Phone (2a) telefonil on 5000 mAh aku, mis võimaldab täislaadimisel kasutada telefoni kuni kaks päeva. See suudab säilitada üle 90% oma maksimaalsest võimsusest pärast 1000 laadimistsüklit, mis vastab enam kui kolmeaastasele igapäevasele laadimisele.
Phone (2a) 45W kiirlaadija võimaldab 20 minutilise laadimisega saavutab aku 50% täituvuse. Puudu on aga juhtmevaba laadimine.
Phone (2a) mudelil on peal Nothing OS 2.5 operatsioonisüsteemi ning erinevalt enamikust selle kategooria seadmetest on telefonil ka Android 14 operatsioonisüsteem, mis sisaldab kolm aastat operatsioonisüsteemi uuendusi ja neli aastat turvavärskendusi.
Phone (2a) telefonis on muuhulgas ka Recorder vidin, mis võimaldab kasutajatel liikvel olles häälmemosid luua. Samuti on telefonis AI-toega taustapildistuudio, mis võimaldab piiramatut isikupärastatud taustapiltide valikut.
Telefoni tagaküljel on muudatuse läbinud Glyph liides. See pakub uut viisi nutitelefoniga suhtlemiseks, julgustades kasutajaid pideva ekraani vaatamise asemel olulise teabe saamiseks tuginema valgus- ja helimustritele, mida pakub telefoni tagumisel küljel paiknev kolmikvalgusti. Phone (2a) mudelil on juba Phone (2) mudelilt tuttavad funktsioonid Glyph Timer ja Glyph Progress.
Seadmel on sõrmejäljeluger integreeritud avaekraani allaossa. See mobiil on ka veekindel (IP54)
Valikus on kaks mudelit: 8GB/128GB (turule tulekul oli hind 329€) ja 12GB/256GB (379€). Vaatasin hetk tagasi Elisa veebipoodi, seal oli võimsama seadme alandatud hind 359 eurot.