Mahutavus

Renault Espace’i mahukust kinnitavad selged numbrid. Mudel on 4,7 meetrit pikk ja selle teljevahe on 2,74 meetrit - võrdlusena on näiteks Renault Arkana 4,57 meetrit pikk. See lubab autot tellida nii 5- kui 7-kohalisena. Ent kui reis võtta ette kahekesi, siis saab kahe tagumise rea istmete seljatoed ettepoole horisontaali kallutada viisil, kus tekib üliavar tasane pind, kogu varustuse paigaldamiseks. Ruumi tekib nii palju, et esimese hooga ei oska sellega midagi pealegi hakata:

Renault Espace

Kui aga teine istmerida kasutusele võtta, siis nii avara jalaruumiga masinat annab leida – maksimaalselt lausa 32 sentimeetrit. Seejuures on ka tagumise rea istmed 22 sentimeetri ulatuses ette-taha liigutatavad ning kallutatavad on ka nende seljatoed. Seda omadust läks meil küll sellel reisil vaja vaid selleks, et mõelda, mis esemeid veel eesistujate seljataha võiks paigutada.

Mis puutub esirea istmetesse, siis paremate varustustasemete juures on need igas suunas elektrooniliselt juhitavad, lisaks saab muuta nimmetoe kumerust ning juhiistmel käivitada ka massaažifunktsiooni. Istmete asend on ka kasutajaprofiili alla salvestatav puutundlikul multimeediaekraanil kohe pärast seda, kui asendit on värskelt korrigeeritud.

Pagasi paigutamise ruumi maht on allaklapitud seljatugede korral aga lausa 1818 liitrit – sisuliselt on tegemist juba minikaubikuga. Kolmanda rea istmete all on seejuures ruumi veel ka varurattale. Soovi korral saab sellest reisil kujundada muidugi ka magamistoa:

Renault Espace

Pagasiruumi luuk avaneb muidugi elektriliselt ja seda ka jalaviipe peale. Masina kliirens on korralik - 18 sentimeetrit, ikkagi linnamaastur ju, seega võib masinaga julgelt siirduda ka väiksematele metsa- ja mägiteedele.

Mootor ja ökonoomsus

Suurele autole kohaselt on sellel ka tõhus mootor – hobujõude 200. Tegemist on täishübriidse ajamiga, mille elektrimootorit toitva liitium-ioonaku laadimise toimus lihtsalt sõites ja pidurdusenergiat ära kasutades.

Renault teatel saab ainult elektrilises režiimis autoga sõita kuni 80% linnasõitudest, reaalsuses tähendab see peaaegu 2 kilomeetrit sõitu täisakuga (mahutavus 2kWh). Auto ka käivitub alati elektrirežiimis. See on oluline ka peagi Eestis kehtima hakkavat automaksu arvestades – ametlik CO2 heide on vaid 104g/100km.

Renault Espace
Renault Espace

Minu sõidu käigus osutus üllatavalt väikeseks auto kütusekulu. Vaatamata sellele, et väga suure osa kilomeetritest sai läbitud kiirteedel kiirusega 130 km/h või siis ronitud mööda järske tõuse mäkke, langes keskmine bensiinikulu kõigest 5,9 liitrini 100 km kohta. Auto suurust arvestades on see isegi üllatavalt väike number.

55-liitise täispaagi korral näitas auto sõiduulatust kuni 960 kilomeetrit.

Täiesti rahuldav on ka Espace’i kiirenduse näitaja: kuigi tegemist on suure kerega linnamaasturi klassi autoga ning mootoril silindreid vaid 3 (1,2-liitrine, 12-klapiline, otsesissepritsega), kulub nullist sajani jõudmisele vaid 8,8 sekundit. Kiirendus 80-120 km/h võtab aega aga vaid 5,5 sekundit.

Tegemist on esiveolise ja üksnes automaatkäigukastiga (15-käiguline) autoga, millele pakutakse vaid ühte mootoriversiooni.

Juhitavus

Suuremate autode probleemiks on teatavasti pöörderaadius ning selles osas on Renault teinud Espace’i kallal korraliku arendustöö.

Nimelt on keerama pandud ka tagarattad ja kiirusel kuni 50 km/h tunnis keeravad need esiratastele vastupidises suunas kuni 5 kraadi. Ja kui arvestada, et esirattad keeravad kuni 35 kraadi, siis on tulemuseks pöörderaadius auto pikkust arvestades vaid 10,4 meetrit, mis muudab masina vägagi hästi manööverdatatavaks:

Renault Espace

Kitsastel järkudel mägistel teedel püssis auto vägagi hästi juhi soovitud trajektooril nii tõusudel kui langustel – ja uskuge mind, Horvaatia mägiteed on väga kitsad ja väga järsud. Üksnes mootori hääl võttis eriti äkilistel tõusudel – veidi enam kilomeetri jagu merepinnast kõrgemal - tavapärasest hoopis madalama jorina tooni, aga sai oma tööga kenasti hakkama.

Kiirustel üle 50 km/h pööravad rattad 1 kraadi jagu esiratastega samas suunas ja see peaks tootja teatel andma autole parema teelpüsimise ja ohutuse. Püsis küll kindlalt teel, jah, seda saab kinnitada. Seda, kui palju tagarattad keeravad, saab auto seadetest ka elektrooniliselt muuta.

Juhiabisüsteemid ja multimeedia

Auto rooli taha istudes avaneb juhi silme ees kompaktne ja mõnus kokpiti tunne. Ühteks tervikuks integreeritud näidikutedisplei ja kergelt juhi poole suunatud suur puutetundlik multimeediaekraan. Lisaks esiklaasile kuvatavad näidud (kiirus, navigeerimise korral ja järgmise manöövri suund).

Renault Espace

Mobiiltelefon ühendatakse süsteemiga juhtmevabalt või soovi korral USB-C kaabli abil (neid porte on kaks ees ja veel kaks kummagi tagumise rea istujate tarvis). Käivitada saab loomulikult Waze’i aga ka veel kuni 39 erinevat mobiilirakendust. Auto enda juba integreeritud navigeerimislahenduseks on Google Maps.

Kõik teada-tuntud juhiabisüsteemid olid proovisõiduautol olemas, kokku on neid Renault teatel 32. Adaptiivne püsikiirusehoidja teeb oma tööd ka auto täieliku seiskumiseni, sõidurajalhoidja hoiab autot joonte vahel rahulikult ja liigseid äkilisi roolikeeramisi tegemata, rahulikul linnasõidul eelistab masin lülitada täielikult elektrirežiimile, juhti hoiatatakse sõiduteele liiglähedal olevate jalakäijate eest, tagurdamisel on lisaks 360-kraadisele kaamerapildile abiks pimenurgaandur, mis auto vajadusel automaatselt seiskab. Viimatimainitu ei lase sul ka rida vahetada, kui oled kõrvalrajal lähenejale ette keeramas.

Autol on olemas ka iseparkimislahendus Easy Park Assist. Kojamehed lülituvad tööle automaatselt, nagu toimub ka LED-esitulede automaatne režiimivahetus. Liiklusmärkide tuvastussüsteemi osaks on ka see, et ühe nupuvajutusega võtab auto maksimaalse lubatud sõidukiiruse.

Mille kallal maksab edasiarendusi teha, on käikude valitsa asukoht – see on praegu roolisaba küljes paremal ja nii juhtub pahatihti, et käigu sisselülitamise asemel paneb juht tööle kojamehed – või vastupidi.

Kahtlematult positiivne on see, et kogu multimeediasüsteem on eestikeelse menüüga.

Salongi mugavused

Minu proovisõiduautoks ABC Motorsist saadud Iconic varustusastmega auto võtab sõitjaid salongis vastu heleda perforeeritud nahaga kaetud istmetega – seda kõigis kolmes istmereas. Luksuslik – nagu sõidaks vähemalt kaks korda kallimas autos.

Renault Espace
Renault Espace
Renault Espace

Renault teatel on see valge nappa nahk, mis kombineeritud TEP ökonahast elementidega – koondnimega valge riviera nahkpolster. Kogemus näitas, et 1000 kilomeetrit päevas sellisel istmel veeta polnud mingi probleem. Lisaks istme asendile saab edasi tagasi liigutada ka peatuge.

Ökonahaga on kaetud armatuurlaud, seda ääristamas topeltõmblused ja saarepuust dekoratiivelemendid. Sõitjad ise saavad reguleerida, mis toonis ja kui intensiivselt soovivad nad armatuuril ja uste sisepindadel näha LED-valgustust.

Kahe esiistme vahelt leiame ette-taha liigutatava laia käetoe, mis ühtlasi mobiiltelefoni juhtmevaba laadimise alus ja panipaiga kaas. Selle taga on istmete vahel ka teine panipaik, mille valge nahaga kaetud kaasa avaneb kahte lehte laiali.

Renault Espace

Kokku on salongis lausa 40 liitri jagu erinevaid hoidikuid ja panipaiku. Üks neist avaneb ka teise istmerea istmete vahelt alla klappides.

Autol on tumendatud klaasist panoraamkatus, mille pinna suurus kokku 1 ruutmeeter. Valgust laseb see läbi täpselt niipalju, et kannatab segamatult sõita ka tundidel, mil päikesekaar jõudnud seniidi lähistele.

Kokkuvõttes: Renault Espace on pikemaks reisiks vägagi sobiv ja igatepidi praktiline masin: ta on suure mahutavusega, ökonoomne, mugav, tipptasemel kaasaegset juhiabitehnoloogiat täis, manööverdab hullupööra hästi ja püsib hästi teel suurtel kiirustel ning kõrge kliirens võimaldab keerata ka metsateedele.

Renault Espace’i hind Eestis algab 41 290 eurost.

Renault Espace

Proovisõiduauto andsid ajakirjanikule Renault ja ABC Motors.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid